جربا: برای متوقف کردن جنگ داخلی در کنفرانس ژنو۲ شرکت می کنیم

با وجود مخالفت ارتش آزاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد جربا رئیس ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، شامگاه چهارشنبه ۲۷-۱۱-۲۰۱۳ اعلام کرد که این ائتلاف در کنفرانس بین المللی صلح سوریه موسوم به ژنو۲ که قرار است ماه ژانویه آینده برگزار شود، با هدف پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه، شرکت خواهد کرد.

جربا در مصاحبه با خبرگزاری های ''رویترز'' و ''آسوشیتدپرس'' تاکید کرد که ایران نباید در کنفرانس ژنو۲ شرکت کند مگر آن که از مشارکت در ریختن خون سوری ها دست بکشند و نیروها و وابستگان خود را از سوریه خارج کند.

ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه پیشتر اعلام کرده بود که آمده است در صورت ایجاد کوریدورهای امن برای رساندن کمک های انسانی به نیازمندان در سوریه و آزادی همه زندانیان سیاسی، در کنفرانس ژنو ۲ شرکت کند. این ائتلاف همچنین تاکید دارد که بشار اسد نباید هیچ نقشی در آینده سوریه ایفا کند.

جربا که در قاهره مصاحبه کرده است، تاکید کرد: ''ما اکنون آماده ایم به ژنو برویم.'' او افزود: ''اپوزیسیون مذاکرات ژنو را گامی در مسیر انتقال قدرت و تحول دموکراتیک حقیقی در سوریه می داند.''

این در حالی است که دولت سوریه در بیانیه ای تاکید کرده است که در کنفرانس ژنو۲ شرکت خواهد کرد اما نه برای واگذاری قدرت.

جربا با طرح حضور ایران در کنفرانس ژنو۲ ''در سایه وضعیت کنونی'' اعلام مخالفت کرد و گفت: ''ایران مسئول کشتارها در سوریه است و به شکلی آشکار در آن مشارکت می کند. ايران هزاران سوری را به وسیله سپاه پاسدارن و مزدوران حزب الله که گروهی تروریستی است کشته است. اگر ایران در ادعای خود مبنی بر تلاش برای حل و فصل بحران سوریه جدی است، باید در درجه نخست سپاه پاسدارانش و مزدورانش از حزب الله لبنان را از سوریه خارج کند.''

دیپلمات های غربی می گویند که ایران از راه میلیاردها دلار کمک نقدی و شمار غیر مشخصی از مستشاران نظامی، از دولت سوریه پتشیبانی می کند.

حزب الله لبنان که از سوی ایران حمايت می شود هم به صراحت اعلام کرده است كه نیروهایش در کنار نیروهای بشار اسد در سوریه می جنگند. اما ایران حضور نیروهایش را به شکل مستقیم در جنگ سوریه رد می کند.

جربا با بیان این که ''ایران در کشتن مردم سوریه مشارکت می کند'' گفت: ''اگر بخراهد در کنفرانس ژنو شرکت کند، باید نیروهای خود، نیروهای حزب الله و شبه نظامیان همپیمان خود را از سوریه خارج کند.''

این سخنان جربا در حالی مطرح شده است که دو روز پیش سلیم ادریس فرمانده ارتش آزاد سوریه، با مشارکت در کنفرانس ژنو۲، اعلام مخالفت کرد. او همچنین اعلام کرد که ارتش آزاد در حین برگزاری کنفرانس، عملیات خود را متوقف نمی کنند.

شماری از گروه های اسلامگرای مخالف اسد پا را فراتر گذاشته و گفتند هرکس در مذاکراتی که به کنار رفتن اسد از قدرت منتهی نشود شرکت کند، محاکمه خواهد شد.

آمریکا و روسیه بر سر برگزاری کنفرانس بین المللی صلح سوریه به توافق رسیده اند. سازمان ملل متحد اعلام کرده است که این کنفرانس ۲۲ ژانویه برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید