رئیس جمهور لبنان حزب الله را به عدم پایبندی به استقلال ومفهوم دولت متهم کرد

به دلیل حمایت از اسد و شرکت در جنگ داخلى سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میشل سلیمان، رئيس جمهور لبنان، روز پنج شنبه، 21-11-2013 به مناسبت استقلال لبنان گفت:" برخی احزاب مسلح درلبنان به منطق و مفهوم دولت پایبند نیستند و خود را مستقل از چارچوب و اراده دولت لبنان می دانند.

کارشناسان لبنانی می گویند منظور رئیس جمهور لبنان از احزاب مسلح در این سخنرانی همان حزب الله لبنان است که به طور علنی و برخلاف اراده و خواست اکثریت مردم لبنان در کنار حکومت بشار اسد به کشتار مردم سوریه ادامه می دهد.

وی پیشتر در مناسبت های مختلف با حضور حزب الله لبنان در سوریه و قتل عام مخالفان اسد توسط عناصر این حزب مخالفت کرده بود.

سلیمان که به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال لبنان سخنرانی می کرد، گفت: "هیچ دولتی در لبنان نمی تواند به استقلال کامل برسد تا زمانی احزاب یا گروه های در این کشور باشند که بدون در نظر گرفتن منافع ملی، و خارج از تصمیم و اراده دولت لبنان درگیر جنگی خارج از مرزهای این کشور شوند. این کار وحدت، صلح و امنیت داخلی این کشور را به خطر می اندازد".

رئیس جمهور لبنان افزود:" انفجارهایی که دو روز پیش در لبنان به وقوع پیوست، نتیجه وقوع فتنه ای که ناخواسته بر مردم لبنان تحمیل شده است".

سلیمان تاکید کرد که این انفجارها تهدیدی جدی برای امنیت داخلی لبنان است که ما پیشتر نسبت به آن هشدار داده بودیم.

در حادثه انفجار مقابل سفارت ایران در بیروت حدود 25 تن کشته و بیش از 150 تن زخمی شدند.

سلیمان اظهار داشت :"تا زمانی که قادر نباشیم خودمان را از نزاع های منطقه ای دور کنیم نمی توانیم بگوییم که استقلال داریم ".

وی در پایان سخنان خود از همه لبنانی ها خواست تا منافع ملی لبنان را بر منافع دیگر کشورها ترجیح دهند.

گفتنی است که مشارکت حزب الله در نزاع داخلی سوریه با مخالفت اکثریت مردم ، گروهها و طیف های سیاسی مختلف در لبنان روبرو شده است اصرار حسن نصر الله بر حمایت از اسد و تبعیت مطلق از ایران نوعی تفقه در این کشور ایجاد کرده است.

سنی ها، مسیحیان و حتی شمار زیادی از شیعیان این کشور با مشارکت اعضای حزب الله در کشتار مردم سوریه مخالفند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید