گروهی که به سفارت ایران در بیروت حمله کرد توسط وزارت اطلاعات ایران تاسیس شده بود

طبق گفته کارشناسان امور گروههای تروریستی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که سازمان "گردان های عبدالله عزام"، مسئولیت هجوم روز سه شنبه در نزدیکی سفارت ایران در لبنان را به عهده گرفت، اطلاعات به دست آمده در باره نحوه بوجود آمدن این تشکیلات "تروریستی " حاکی از آن است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران این گردان ها را به هدف ترور مخالفان سیاست های ایران در لبنان و دیگر مناطق جهان عرب، تاسیس کرده بود.

به گزارش تلویزیون العربیه، برخی کارشناسان آگاه در امور سازمان های "تروریستی " می گویند این تشکیلات در سال 2003 توسط وزارت اطلاعات ایران و با حمایت بی دریغ مالی ایران فعالیت خود را شروع کرد. این تشکیلات تروریستی ابتدا دفتر رسمی خود را در تهران باز کرد و مقر ثابت رهبر سعودی الاصل آن صالح عبد الله القرعاوي تا سال 2011 در تهران بود. در این مدت یعنی بین سالهای 2003 تا 2011 القرعاوی با حمایت ایران به فعالیت های خود در وزیرستان پاکستان و بیروت و دیگر مناطق ادامه داد تا اینکه در سال 2012 طی درگیری با نیروهای پاکستان زخمی و توسط نیروهای این کشور بازداشت، و سپس به مقامات سعودی تسلیم شد.

قرعاوی حدود 15 سال تحت تعقیب نیروهای امنیتی سعودی بود. نام او به عنوان جنایتکار شماره 43 در فهرست 85 "تروریست" تحت تعقیب مقام های قضایی سعودی قرار داشت. القرعاوی طی این مدت در ایران و برخی مناطق قبایل پاکستان به فعالیت های تروریستی خود ادامه می داد.

با تغییر رهبریت این گروه این تشکیلات رویکردی ضد سیاست های ایران در عراق و لبنان و سوریه پیدا کرد و به صف گروههای سنی تندرو مخالف ایران پیوست.

پس از تحویل القرعاوی به دولت سعودی، رهبری تشکیلات را ماجد الماجد در لبنان به عهده گرفت، که مورد تعقیب سعودی نیز هست، و با تشکیلات تندرو "گروه الانصار" همپیمان شد.

العربیه نت از جمعه عکاش کارشناس و خبرنگار سوری، علت رویکرد جدید این تشکیلات در دشمنی علنی با همپیمان دیروز خود ایران را جویا شد. عکاش گفت: "رابطه گروههای تروریستی با ایران مصداق این ضرب المثل عربی است که میگوید: "چاه کن در چاه می افتد". جمهوری اسلامی حتی تصورش را هم نمی کرد در چاهی که خود کنده روزی خواهد افتاد."

وی افزود: " دلیل رویکرد جدید این تشکیلات "تروریستی" حوادث سوریه بود. همزمان با تحولات و درگیری فرقه ای در سوریه و دخالت ایران و حزب الله در درگیریهای این کشور، این گروه از ایران جدا شد و به گروه القاعده پیوست."

گردان های عبدالله عزام پیش از عملیات هجوم به سفارت ایران، 9 عملیات دیگر را به عهده گرفته است. یکی از مهمترین آنها حمله با موشک های کاتیوشا به ناو جنگی آمریکا در ماه اوت سال 2005 در بندر عقبه اردن و همچنین شلیک موشک های کاتیوشا به شمال اسرائیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید