آغاز دور دوم گفتگوهای ایران و کشورهای 5+1 در ژنو

با ابراز امیدواری طرفین جهت رسیدن به توافق کلی شروع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کشورهای 5+1 و ایران، روز چهارشنبه 20-11-2013 دومین دور مذاکرات هسته ای خود را در ژنو از سر می گیرند.

دور قبلی این گفتگوها درباره برنامه هسته‌ ای ایران، دو هفته پیش صورت گرفت و وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو این گروه، به استثنای چین، در آن حاضر شدند اما نشست به امضای توافقی منجر نشد به همین دلیل مذاکرات به دور بعدی موکول شد.

ایران می گوید کشورهای غربی باعث عدم رسیدن به توافق در ژنو شدند اما جان کری وزیر خارجه آمریکا، هنگام دیدار از امارات متحده عربی jتهران را مقصر دانست.

رسانه های خبری ایران از کارشکنی فرانسه در دور اول مذاکرات خبر دادند. اما فرانسه می گوید او تنها خواهان یک توافق واقعی بین ایران و جامعه جهانی است، توافقی که ذخیره سازی ایران را متوقف سازد و از ساختن بمب هسته ای جلوگیری کند.

دو روز پیش از این اولاند رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترکی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: "اول اینکه ایران بدون تاخیر تمام تاسیسات اتمی خود را تحت نظارت بین المللی قرار دهد. دوم اینکه غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را متوقف کند. سوم ذخایر اورانیوم غنی شده را کاهش دهد. و در ‌‌‌نهایت، ساخت راکتور آب سنگین اراک را متوقف کند."

در آمریکا نیز مخالفت های شدیدی با باراک اوباما از سوی کنگره آمریکا در باره متوقف کردن مجازات ها علیه ایران وجود دارد.

مقامات دولتی آمریکا در هفته گذشته، بارها از کنگره خواسته بودند که تحریم تازه‌ای علیه ایران را وضع نکند تا به گفته آنها به تلاش های دیپلماتیک فرصت داده شود.

کری گفته بود که اگر با ایران به توافق نرسیم تنها گزینه‌ پیش رو حمله نظامی خواهد بود که آمریکا در مرحله فعلی خواهان آن نیست.

طرح اعمال تحریم های تازه علیه ایران که در ماه ژوئیه سال جاری از مجلس نمایندگان آمریکا رای گرفت، باید در مجلس سنای آمریکا هم تصویب شود.

هدف این طرح قطع کامل صادرات نفت وگاز ایران است. این طرح هنوز از سوی سنای آمریکا تصویب نشده است.

درهفته های گذشته مقامات ایران و آمریکا درباره رسیدن به یک توافق هسته‌ ای در دور بعدی مذاکرات ابراز امیدواری کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید