ایاد العلاوی: مالکی استقلال عراق را به ایران سپرده است

گفتگوی نخست وزیر سابق عراق با العربیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایاد العلاوی، نخست وزیر سابق عراق، نوری المالکی نخست وزیر فعلی را متهم کرد که در دفاع از استقلال این کشور ناکام مانده است.

"مالکی به عنوان نخست وزیرعراق، استقلال این کشور را تحویل ایران و گروه های شبه نظامی طرفدارآن کشور داده است."

العلاوی که با العربیه گفتگو می کرد گفت: "حاکمیت ملی عراق روزانه در حال نقض شدن است و این کشور با مشکلات داخلی عمیقی روبروست".

در پاسخ به این سئوال العربیه که دلیل شما برای متهم کردن مالکی در نقض حاکمیت ملی عراق چیست؟ گفت: "دلیل من برای این اتهام این است که، مالکی جلوی جنگجویانی را که عازم سوریه هستند نمی گیرد تا بدینوسیله بتوان طرح های ایران را در آن کشور ناکام گذاشت و در همین حال ایران خیلی راحت از حریم فضای عراق برای رساندن سلاح به سوریه استفاده می کند".

وی افزود: " به یاد داشته باشید، هوشیار زیباری وزیر امورخارجه عراق پیش از این گفته بود که عراق توان جلوگیری ایران در استفاده از حریم فضای این کشور را ندارد و وی علنا اعلام کرده بود: "ما استفاده از فضای عراق برای حمل و نقل هوایی توسط ایران جهت کمک به سوریه را نکوهش می کنیم. ما نظر خود را به ایران نیز اعلام کرده ایم، ولی در حال حاضر در توان دولت عراق نیست که جلوی این اقدام ایران را بگیرد".

علاوی افزود: "من از کمبودها و ضعف های نظامی کشورم آگاه هستم که در جلوگیری ایران برای نقض حریم هوایی مان مشکل داریم. اما مسئله این است که نوری مالکی، در صدد و یا خواهان این جلوگیری از نقض حریم هوایی کشورمان نیز نیست".

در پاسخ به این سئوال العربیه که مالکی برای این مهم چه می تواند بکند؟ گفت: " عراق می تواند به سازمان ملل رجوع کند، به اتحادیه عرب رجوع کند، به سازمان کشورهای اسلامی رجوع کند، اما وی دست به هیچ اقدامی نزده است".

لازم به یادآوری است که احزاب متحد ایاد العلاوی در انتخابات سال 2010 عراق، کرسی های بیشتری از حزب مالکی به دست آوردند، ولی وی نتوانست به ریاست وزرایی این کشور برسد چون مالکی با ائتلاف گروه های کوچکتر در پارلمان عراق توانست بر مسند نخست وزیری قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید