استقبال اردوغان از بارزانی در مهمترین شهر کردنشین ترکیه

برای نهایی کردن قرداد بزرگ نفت و گاز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی، رئيس اقليم کردستان عراق، روز شنبه 16-11-2013 در شهر دياربکر، مورد استقبال رجب طيب اردوغان، نخست ‌وزير ترکيه، قرار گرفت.

آقای بارزانی از کردهای ترکيه خواسته است تا از روند صلح با حکومت اين کشور حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، مسعود بارزانی درحالی به دياربکر،‌مهمترين شهر کردنشين ترکيه، سفر کرده است که اقليم کردستان و ترکيه در حال نهايی کردن يک قرار داد بزرگ نفت و گاز هستند.

طبق اين گزارش هزاران نفر در شهر دياربکر گردآمده بودند تا در مراسمی که با سخنرانی مسعود بارزانی و رجب طيب اردوغان آغاز شد، شرکت کنند.

اما به گفته آگاهان مسایل کردهای ترکیه، شمار جمعیتی که توقع می رفت از بارزانی استقبال کنند، بسیار کمتر بود. آنها می گویند، معمولا وقتی احزاب کرد ترکیه فراخوان همایشی صادر می کنند، جمعیت بسیار بیشتری حاضر می شوند. با توجه به اینکه، مسعود بازرانی فرزند ملا مصطفی رهبر افسانه ای کردها و یک رهبر ملی آنهاست، استقبال بسیار باشکوه نبود.

در اين مراسم همچنين سيروان پر‌ور، معروف به شوان پرور، خواننده کرد که در دهه 1970 از ترکيه فرار کرده و به اروپا پناهنده شد، در اين مراسم به اجرای موسيقی پرداخت. در بخش ديگری، مراسم جشن ازدواج و عروسی 400 زوج نيز برگزار شده است.

مسعود بارزانی درسخنرانی خود در اين مراسم گفت : " اين يک سفر تاريخی برای من است. همه می دانيم چنین سفری 15 يا 20 سال پيش غير ممکن بود".

رئيس اقليم کردستان عراق اضافه کرده است: "رجب طيب اردوغان گامی شجاعانه در جهت صلح برداشته است. من از برادران کرد و ترک خود می خواهم که از روند صلح حمايت کنند.".

به گزارش رويترز، سفر آقای بارزانی به دياربکر به عنوان بخشی از تلاش های رجب طيب اردوغان برای پايان دادن به نا آرامی ها در کردستان ترکيه و به ويژه مبارزه مسلحانه حزب کارگران ترکيه (پ. ک. ک) ياد می شود.

مساله ضرورت صلح بين حکومت ترکيه و شورشيان کرد اين کشور با توجه به جنگ داخلی در سوريه وارد مرحله تازه ای شده است.

به دنبال ناآرامی ها که از ماه مارس 2011 در سوريه آغاز شده است،‌ کردهای سوريه طی ماههای اخير در مناطق تحت کنترل خود يک منطقه خودمختار اعلام کرده اند. اين منطقه در مرزهای جنوبی ترکيه واقع شده است. اما بارزانی از این اقدام کردهای سوریه انتقاد کرده است.

طبق اين گزارش همچنین کارشناسان بر این نظرند که، نخست وزیر ترکیه می خواهد از سفر مسعود بارزانی برای گسترش نفوذ حزب حاکم عدالت و توسعه، در مناطق کردنشین و به ویژه در انتخابات شهرداری ها بهره برداری کند.

انتخابات شهرداری ها که در ماه مارس سال آينده برگزار می شود، حزب حاکم عدالت و توسعه رقابت نزديکی با حزب آشتی و دموکراسی، تشکل قانونی کردهای ترکيه، که پايگاه اجتماعيش به پ. ک. ک، حزب کارگران کردستان ترکیه نزديک است، دارد.

گفتنی است ترکیه چند روز پیش میزبان کنفرانس کردهای ایران ، ترکیه، سوریه و عراق بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید