رئیس جمهوری اسرائیل: نباید اجازه داد ایران عامل اختلاف با آمریکا شود

با تاکید بر ضرورت احترام اسرائیلی ها به واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل، از اسرائیلی ها خواست به آمریکا احترام بگذارند و اجازه ندهند با این کشور بر سر ایران، اختلاف به وجود آید.

این سخنان در حالی مطرح شده است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، از طرح پیشنهادی مورد تایید آمریکا برای توافق اتمی با ایران و در مقابل، کاهش تحریم های اعمال شده علیه این کشور، انتقاد کرده است. شماری از وزرای اسرائیلی هم به شدت از واشینگتن در خصوص رفتارش با ایران، انتقاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرز درسخنانی که آن را دفترش منتشر کرده، گفته است: ''نباید از ارزش این دوستی بکاهیم. ممکن است اختلاف هایی به وجود بیاید اما باید به گونه ای اداره شود که به عمق روابط، همساز باشد.''

او افزوزده است: ''اگر اختلاف هایی وجود داشته باشد، باید از آن عبور کنیم اما باید همواره به یاد داشته باشیم که آمریکایی ها چیزی می دانند و این تنها ما نیستیم که از آن خبر داریم.''

با وجود این که نقش رئیس جمهور در اسرائیل به میزان بالایی تشریفاتی است، اما پرز به عنوان یک شخصیت سیاسی کهنه کار، مورد احترام است و سخنانش در آمریکا مورد استقبال خواهد گرفت.


نتانیاهو با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بر سر ایران از مدتها پیش اختلاف نظر داشت. اما تنش ها هفته پیش پس از آن که اسرائیل از بندهای تواق نامه اتمی پیشنهادی گروه ۱+۵ با ایران مطلع شد، شدت گرفت.


نتانیاهو می گوید که تحریم های سخت علیه ایران باید به قوت خود باقی بماند تا زمانی که تهران به طور کامل، به برنامه غنی سازی اورانیوم، پایان دهد.


ایران هرگونه تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی را رد می کند.


موافقان پیش نویس توافقنامه می گویند که این توافق می تواند گامی باشد در مسیر رودرویی که از ۱۰ سال پیش میان ایران و جامعه جهانی آغاز شده است.


نتانیاهو گفته است که اسرائیل به بندهای توافق نامه پایبند نخواهد بود و در صورتی که احساس کند ایران به دستیابی به بمب اتم نزدیک می شود، به این کشور حمله خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید