انتقاد مسعود بارزانی از تشکیل شورای خودگردان انتقالی در کردستان سوریه

روبرت فورد: از وحدت سوریه حمایت می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از اقدام حزب "اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه" در تشکیل شورای خودگردان انتقالی برای اداره مناطق کرد نشین انتقاد کرد.

به گزارش العربیه بارزانی در بیانیه ای گفته است حزب اتحاد دمکراتیک کرستان سوریه، با هماهنگی رژیم اسد ، دست به این اقدام زده است.

حزب اتحاد دموکراتیک سوریه که نزدیک به حزب کارگران کردستان ترکیه است، روز سه شنبه 12 نوامبر2013 اداره موقت امور مناطق کرد سوریه را تشکیل داد.

بارزانی گفته است که حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه با استفاده از تفاهم نامه نشست اربیل به تشکیل شورا خودگردانی به صورت یک جانبه و بدون مشارکت دیگر گروههای کرد، مباردت کرده است.

رئیس اقلیم کردستان عراق اقدام حزب اتحاد دمکراتیک کرستان سوریه را "بازی خطرناک" برای آینده کردها توصیف کرد.

وی این حزب را به همکاری با رژیم اسد و درگیر کردن کُردها در جنگ های داخلی سوریه متهم کرد.

بارزانی در بیانیه خود افزود: "ما در قبال آینده غرب کردستان و از دست رفتن فرصت مهم برای کردها نگران هستیم. نظام سوریه در مقابل حمایتی که غرب کردستان از آن می کند، هیچ حقی از حقوق آنها را به رسمیت نمی شناسد و مخالفان نیز کردها راهم پیمان نظام می دانند و این امر مشکلات جدی برای ملت ما در غرب ایجاد می کند."

عبدالباسط سیدا فعال سیاسی سوری كُرد و رئیس سابق شورای ملی سوریه در گفت و گو با العربیه از اقدام حزب اتحاد دمکراتیک کرستان انتقاد کرد.

وی اظهار داشت که شورای ملی کردها و ائتلاف ملی سوریه تفاهم نامه ای را درباره به رسمیت شناختن حقوق کردها در این کشور به امضا رسانده بودند اما حزب اتحاد دمکراتیک کرستان با انتقاد از این تفاهم نامه به این اقدام یک جانبه دست زده است.

از سوی دیگر روبرت فورد سفیر آمریکا در سوریه نیز از اعلام اداره موقت امور مناطق کرد سوریه توسط حزب اتحاد دموکراتیک کردستان انتقاد کرد .

وی بر حمایت کشورش از وحدت سرزمین سوریه حمایت کرد و نسبت به اقدام های یک جانبه کردهای سوریه در حل مشکلات خود هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید