آژانس انرژی هسته ای: ایران تاسیسات اتمی خود را توسعه نداده است

با تاکید برعدم تغییر درصد ذخیره سازی در سطح 20 درصد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه 14-11-2013 اعلام کرد که در سه ماه گذشته ایران تاسیسات و فعالیت‌های تولید انرژی هسته‌ای خود را توسعه نداده است.

آژانس در گزازش خود آورده است که تنها 4 سانتریفیوژ جدید غنی‌سازی در تاسیسات اتمی "نطنز" در حال فعالیت هستند. آژانس همچنین در گزارش خود تاکید کرده که هنوز مقدار درصد ذخیری سازی از سطح 5% تا 20% تغیر نکرده است.

آژانس در گزارش خود گفته است که ایران گاز اورانیوم ذخیره شده خود را از 186 کیلو به 196 کیلوگرم رسانده است.

همچنین در گزارش تاکید شده که از آگوست گذشته سال جاری تاکنون ایران هیچگونه سانتریفیوژ جدیدی را به تاسیسات اتمی اراک اضافه نکرده است.

آژانس می گوید ذخیره ایران از گاز ذخیره شده اورانیوم به درجه خط قرمزی که نخست وزیر اسرائیل در سازمان ملل رسم کرده بود، هنوز نرسیده است.

در همین حال یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد هیچ تغییری در حساس ترین بخش برنامه هسته ای ایران یعنی غنی سازی اورانیوم خود صورت نگرفته و ایران هنوز ر سطح 20 درصد به فعالیت ذخیره سازی خود ادامه می دهد اما این فعالیت ها تا رسیدن به مرحله ساختن بمب اتمی فاصله زمانی زیادی دارد.

ایران در نیروگاه اتمی اراک تصمیم دارد که ماده "پلوتونیوم" تولید کند این ماده در ساختن بمب اتمی بکار می رود.به همین دلیل است که طی دوسال گذشته یکی از نگرانی‌های غرب در مذاکرات خود با ایران این نیروگاه بوده ست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ایران تاکنون 40 ملیارد دلار برای ساخت تاسیسات اتمی خود هزینه کرده و 130 ملیارد بر اثر تحریم های بین المللی به خاطر ادامه فعالیت های اتمی اش نیزضرر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید