پادشاهی سعودی رسما از عضویت در شورای امنیت انصراف داد

به علت نارضایی از عملکرد این شورا در 65 سال گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده دایم پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با تقدیم نامه ای به دبیر کل این سازمان، به طور رسمی عضویت این کشور در شورای امنیت سازمان ملل را رد کرد.

به گزارش العربیه و به نقل از رویترز، پادشاهی سعودی به صورت رسمی اعلام کرد عضویت در شورای امنیت را نخواهد پذیرفت و این امر راه را برای عضویت اردن هموار میکند.

پادشاهی سعودی ماه گذشته با اکثریت بالایی به عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد انتخاب شد. اما وزارت خارجه این کشور با صدور بیانیه‌ای از عدم قبول عضویت غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد. در بیانیه وزارت خارجه سعودی آمده که تا زمان بهبود عملکرد این شورا در انجام وظایف مربوطه‌‌اش حاضر به عضویت در این شورا نیست.

این بیانیه میگوید: "ضعف روش‌ها و ناکارآمدی مکانیسم‌ها و همچنین وجود دوگانگی در معیارهای کنونی شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع از این شده است که این شورا به نحو مطلوبی به وظایف و مسؤولیت‌های خود در قبال حفظ امنیت و صلح بین‌المللی عمل کند."

در بیانیه وزارت خارجه عربستان همچنین آمده است تمام تلاش‌های بین‌المللی که این کشور در سال‌های گذشته در آن حضور داشته است به هیچ نتیجه و اصلاحات مطلوبی نرسیده و شورای امنیت نتوانسته است در خدمت به مسائل امنیت و صلح جهانی به خوبی ایفای نقش کند.

وزارت امور خارجه پادشاهی سعودی همچنین افزود: "باقی ماندن مسئله فلسطین بدون یک راه حل عادلانه و دائمی در طول این 65 سال که باعث وقوع جنگ‌های مختلف شده یک دلیل قطعی بر ناتوانی شورای امنیت در انجام وظایف و مسؤلیت‌هایش است."

در این بیانیه همچنین آمده است شکست شورای امنیت در خلع سلاح منطقه خاورمیانه از وجود سلاح های کشتار جمعی دلیل دیگری بر ناتوانی شورای امنیت در انجام وظایف و مسؤلیت هایش می‌باشد.

وزارت امورخارجه سعودی همچنین ‌کشتار مردم سوریه و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط حکام آن کشور، و بی عملی شورای امنیت سازمان ملل متحد را دلیل دیگری بر ناتوانی این شورا در انجام وظایفش میداند.

در همین راستا برخی از سران غربی که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند،‌ اردن موافقت اولیه خود با عضویت در شورای امنیت را اعلام کرده، اما این کشور برای عضویت نیاز به رای بیش از یک سوم اعضای سازمان ملل متحد دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید