اسرائیل طرح ساخت 20 هزار خانه مسکونی در کرانه غربی رود اردن را لغو کرد

به دنبال انتقادات جامعه جهانی علیه تل آویو به دلیل ادامه شهرک سازی در مناطق فلسطینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت اسرائیل شامگاه سه شنبه 12-11-2013 اعلام کرد که طرح ساخت بیست هزار واحد مسکونی در کرانه غربی رود اردن را لغو کرده است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیش تر هشدار داده بود در صورتی که اسرائیل در تصمیم خود بازنگری نکند، مذاکرات صلح پایان خواهد یافت.

رئیس تشکیلات فلسطین متوقف کردن طرح ساخت واحدهای مسکونی یهودی نشین در بیت المقدس و کرانه غربی رود اردن را پیش شرط آغاز گفت وگو با اسرائیل اعلام کرده بود.

پیشتر تشکیلات خودگردان فلسطینی، از اقدامات اسرائیل در ساختن شهرک های یهودی نشین به شورای امنیت شکایت کرده بود.

حکومت محمود عباس که برای اعلام عضویت رسمی دولت فلسطین تصمیم دارد نماینده ای به سازمان ملل و شورای امنیت بفرستد، ضمن اعتراض شدید به طرح ساخت واحدهای مسکونی اسرائیل، از شورای امنیت، کمیته چهار جانبه بین المللی، اتحادیه عرب و کمیته ابتکار صلح خواست تا با فشار بر تل آویو مانع گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی فلسطین شوند.

در همین حال صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفته است که محمود عباس او را مامور کرده تا به اطلاع گروه چهارجانبه خاورمیانه و اتحادیه عرب برساند که اگر اسرائیل تصمیم اخیر خود درباره احداث خانه‌های مسکونی در شهرک‌های یهودی نشین را مورد بازنگری قرار ندهد، این امر به معنای پایان رسمی روند مذاکرات صلح خواهد بود.

این در حالی است که سیلوان شالوم وزیر انرژی اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل به اجرای پروژه های اسکان یهودیان به عنوان یکی از پایه های اساسی سیاست اعلام شده حکومت حزب "لیکود" پایبند است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید