کردهای سوریه شورای خودگردان انتقالی تاسیس کردند

ساعاتی پس از اعلام تشکیل دولت موقت توسط ائتلاف ملی اپوزیسیون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کردهای سوریه ساکن در شمال شرق این کشور، سه شنبه ۱۲-۱۱-۲۰۱۳، تشکیل شورای خودگردان انتقالی برای اداره مناطق خود را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری ''فرانسه'' اعلام تشکیل این شورا پس از مشورت ها و جلساتی صورت گرفته است که در شهر قامشلی با اکثریت کرد، صورت گرفته است.

تشکیل این شورا چهار ماه پس از آن صورت می گیرد که رهبران کرد سوریه عزم خود را برای تشکیل آن اعلام کرده بودند.

در روزهای اخیر، گروه های مسلح کرد، پیروزی های چشم گیری در مبارزه با گروه های اسلامگرا، به دست آورده اند.

اعلام تشکیل شورای خودگران انتقالی در مناطق کرد نشین سوریه، ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، از تشکیل دولت موقت برای اداره مناطق تحت کنترل مخالفان حکومت بشار اسد، خبر داده بود.

پیشتر "صالح مسلم" دبیر حزب اتحادیه دموکراتیک در کردستان سوریه گفته بود: ''بحران در سوریه پایان نزدیکی ندارد. در کردستان سوریه نیاز جدی برای ایجاد دولت محلی و کابینه ای دموکراتیک برای اداره امور وجود دارد.''

این مقام ارشد در کردستان سوریه خاطرنشان کرده بود: ''این طرح ماست که از سال ۲۰۰۷ پیگیر اجرای آن بودیم تا نیازهای مردم را تامین کنیم. این کابینه جدید در کردستان سوریه، موقت خواهد بود. هنگامی که توافق گسترده و همه جانبه ای برای آینده سوریه به وجود بیاید در آن صورت می توانیم فعالیت این کابینه را پایان یافته بدانیم.''

"شیرزاد ایزدی" سخنگوی حزب "شورای ملت" در کردستان سوریه نیز تایید کرد نیروهای سیاسی در کردستان سوریه به سمت تشکیل کابینه موقت در این منطقه حرکت می کنند.

به گفته او، این کابینه اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات در مناطق کردنشین سوریه را آغاز خواهد کرد. وضعیت این کابینه شبیه کابینه کردستان عراق خواهد بود.

وی همچنین گفت ایده نگارش قانون اساسی برای منطقه کردستان سوریه نیز مطرح شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید