وزیر اسرائیلی: ما از نفوذ مان برای جلوگیری از توافق میان آمریکا و ایران استفاده می کنیم

ضمن اعتراف به وجود اختلافات میان واشینگتن و تل آویو در باره ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناوتالی پینت یکی از وزرای اسرائیلی روز یکشنبه 10-11-2013 در مصاحبه ای با رادیوی ارتش اسرائیل گفت: "تل آویو از نفوذ خود در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از انعقاد توافق میان ایران و غرب پیش از آغاز مجدد مذاکرات در 20 نوامبر استفاده خواهد گرفت".

او گفت: "به همین منظور روز سه شنبه هفته آینده به واشنگتن سفر خواهم کرد".

این وزیر اسرائیلی افزود: " پیش از آغاز مذاکرات، ما دهها تن از اعضای کنگره آمریکا را بسیج خواهیم کرد و برای آنها توضیح خواهیم داد که امنیت اسرائیل در خطر است".

پینت در مصاحبه خود با رادیوی ارتش اسرائیل همچنین بر وجود اختلاف عمیق میان آمریکا و اسرائیل در باره برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.

در همین راستا رسانه های ایران از تلاش اسرائیل از طریق اعمال نفوذ بر برخی از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس برای جلوگیری از انعقاد یک توافق کلی بین ایران و گروه 5+1 خبر دادند.

به گزارش "تابناک" یک منبع مطلع در وزارت خارجه ایران به این خبرگزاری گفت: "موضوع مخالفت فرانسوی‌ها امر جدیدی نیست و قابل پیش‌بینی بود. در دوره‌های گذشته، فرانسوی‌ها از همه بیشتر اقدامات منفی انجام می‌دادند. البته باید گفت فرانسوی‌ها به نیابت از به گفته او "صهیونیست‌ها" عمل می‌کنند".

این منبع همچنین افزود: "جان کری در سفر به تل‌اویو به اسرائیلی‌ها گفت، ‌اجازه بدهید ما توافق کنیم. ما ملاحظات شما را هم لحاظ می‌کنیم؛ بنابراین، به نظر می‌رسد که اسرائیلی‌ها از امریکایی‌ها ناامید و دست به دامن فرانسوی‌ها شده‌اند. البته باید گفت که فرانسوی‌ها اهل معامله هستند و در صورتی که سهمی از جمله مسائل سوریه و سایر مسائل منطقه‌ای بگیرند، در آخر توافق می‌کنند".

روز گذشته لوران فابیوس پس از پایان مذاکرات ژنو گفت:" رسیدن به توافق با ایران حتمی نیست".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید