"جان کری متعهد به کاهش اختلاف ها با ایران شده است''

به گفته یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مسئول بلند پایه در وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه ۸-۱۱-۲۰۱۳ گفت که جان کری وزیر امور خارجه این کشور، به ''تلاش هرچه بیشتر'' برای کاهش اختلاف ها با ایران درباره برنامه اتمی اش، پایبند است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مسئول تاکید کرد که ''این روند پیچیده است.''

این مسئول آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، این سخنان را پس از دیدار کری با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تل آویو ایراد کرد، آن هم پس از آن که نتانیاهو، از هرگونه توافق با ایران، ابراز نگرانی کرد.

قرار است جان کری به ژنو برود تا به مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران، شرکت کند.

این مسئول افزود: ''جان کری به عنوان وزیر خارجه یکی از کشورهای عضو گروه ۱+۵ متعهد است تمام تلاش خود را برای کاهش اختلاف های جامهه جهانی با ایران به کار بندد.''

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، اعضای گروه ۱+۵ ارا تشکیل می دهد.

این مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد که کری در میانه سفرش به خاورمیانه و بنا بر دعوت کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ژنو خواهد رفت تا در مذاکرات با ایران شرکت کند.

دور جدید مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران را، دو طرف ''جدی'' و ''مثبت'' ارزیابی می کنند. این مذاکرات برای کاهش تنش میان ایران و غرب بر سر برنامه اتمی تهران صورت می گیرد.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند. از این رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال می کند. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید