نتانیاهو: ایرانی ها بدون پرداخت هزینه به هرچه می خواستند در ژنو دست یافتند

ضمن اعلام ''مخالفت قاطع'' اسرائیل با هرگونه توافق اتمی با تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که ''به طور قاطع با توافقی که قدرت های جهان بر سر آن در حال مذاکره با ایران برای پایان دادن به اختلاف بر سر برنامه اتمی تهران هستند، مخالف است.

به گزارش منابع خبری، نتانیاهو، جمعه ۸-۱۱-۲۰۱۳ پیش از دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، گفت ایران به ''توافق قرن'' دست یافته است.

او افزود: ''اسرائیل با این توافق به طور قاطع مخالف است. آن چه که می گویم نظر خیلی ها در منطقه هست چه آن را علنی بگویند چه نگویند. اسرائیل به این توافق پایبند نخواهد بود و برای دفاع از خود و امنیت ملت خود، اقدام لازم را خواهد کرد.''

اسرائیل بارها از احتمال حمله نظامی به ایران در صورتی که این کشور برنامه اتمی خود را متوقف نکند، سخن گفته است. غرب و اسرائیل، ایران را به تلاش برای دستیبابی به جنگ افزارهای اتمی می کنند اما ایران می گوید که برنامه هسته ای خود را با اهداف صلح آمیز، پی گیری می کند.

نتانیاهو طی دو روز، سه بار با جان کری تشکیل جلسه داد و در گفت و گوهای دو جانبه، مسائل منطقه از جمله، پرونده اتمی ایران، بحث و بررسی شد.

آمریکا اعلام کرده است که قدرت های جهانی، به فکر کاهش تحریم های اقتصادی اعمال شده بر ایران است چنانچه این کشور، گام هایی برای اطمینان از مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی اش، بردارد.

اسرائیل اما خواهان بقای تحریم ها به قوت خود است تا زمانی که ایران، به طور کامل، دست از غنی سازی اورانیوم بردارد.

نتانیاهو به خبرنگاران گفت: ''آگاه شدم که ایرانی ها با رضایت کامل در ژنو جولان می دهد، و این مساله ای قابل پیش بینی است چرا که بدون پرداخت هزینه به هرچه می خواستند دست یافتند.''

او افزود: ''آن ها می خواستند تحریم ها پس از چند سال فشار سخت کاهش یابد. آن ها هزینه ای پرداخت نمی کنند و از توانایی خود در غنی سازی اورانیوم به هیچ وجه نمی کاهند''

این مقام اسرائیلی، جزئیاتی از توافق هایی که در حال گفت و گو بر سر آن در ژنو است، سخنی به میان نیاورد.

مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ در ژنو، از روز پنجشنبه آغاز شد و جمعه نیز قرار است خاتمه یابد. گمانه زنی ها بر سر دستیابی دو طرف به توافق زیاد است. خبرها حاکی از آن است که مذاکرات به حدی پیش رفته که وزرای امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان هم قرار است به آن بپیوندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید