روسیه: فرصت دستیابی به نقشه راهی برای پایان بحران اتمی ایران فراهم است

با بیان ضرورت تضمین حق ایران در داشتن انرژی اتمی مسالمت آمیز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید که کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، می توانند به نقشه راهی بر سر پایان دادن به اختلاف ها بر سر برنامه اتمی تهران در مذاکرات روز جمعه در ژنو به دست آورند.

این در حالی است که پیش از این وزارت امور خارجه روسیه گفته بود که تغییراتی مثبت در مواضع طرف های مذاکره کننده در ژنو وجود دارد که بر پایه آن احتمالا بتوان به ''نتیجه ای ملموس'' دست یافت.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، لاوروف به خبرنگاران گفته است: ''نمی خواهم وارد گمانه زنی شوم، اما فرصتی برای توافق بر سر نقشه راه مشترکی به منظور پایان دادن به این مشکل، وجود دارد.''

او افزود روسیه خواهان راه حلی است که حق ایران را در داشتن برنامه اتمی مسالمت آمیز و غنی سازی اورانیوم تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، تضمین کند.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: ''اگر توافق بر این پایه عملی شود، معتقدم که خواهیم توانست تحرک عملی در مسیر از میان برداشتن نگرانی های جامعه جهانی در خصوص برنامه اتمی ایران را، رفع کنیم.''

از سویی، الکساند لوکاشیویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نطقی خبری گفت ''تغیرات بسیار مثبتی'' در مذاکرات اتمی با ایران روی داده است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید