آمریکا از متحدان خود برای نابودی سلاح شیمیایی سوریه درخواست کمک کرد

با توجه به امکانات فنی کشورهای بلژیک، نروژ و فرانسه در این زمینه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده روز جمعه 8-11-2013 به طور غیررسمی از متحدان خود از جمله فرانسه و بلژیک برای نابودی زرادخانه های شیمیایی سوریه در خواست کمک کرد.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه بلژیک روز جمعه گفت:" شماری از مسئولان نظامی آمریکایی در ماه اکتبر گذشته برای شناخت قابلیت کشورهای بلژیک، نروژ، فرانسه و آلبانی در زمینه نابودی سلاح های شیمیایی به این کشورها سفر کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه بلژیک افزود:" در خواست آمریکا از اين كشورها به طور رسمی صورت نگرفت، بلکه از طریق مکالمات تلفنی از سوی برخی مسئولان آمریکایی مطرح شده است".

نابودی اسلحه شیمیایی سوریه در چارچوب قطعنامه 2118 شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد.

به منظور جلوگیری از حملات آمریکا به سوریه در پاسخ به حمله شیمیایی رژیم اسد به مناطق مخالفان در غوطه شرقی و کشته شدن بیش از 1100 تن سوری، مقرر گردید که تمام زرادخانه سلاح های شیمیایی سوریه که تا قبل از ماه ژوئن گذشته، هزار تن برآورد شده بود به طور کامل نابود گردد.

سازمان منع سلاح های شیمیایی وابسته به سازمان ملل هم اکنون در حال جستجو و بازرسی تاسیسات ذخیره سازی سلاح شیمیایی سوریه برای مرحله نابودی آن است .

قرار است هیئت اجرایی سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی درتاریخ 15 نوامبر سال جاری طرح نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه را ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید