اسد تلاش دارد مقادیری از سلاح شیمیایی خود را نگه دارد

بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای و شنود تماس های تلفنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلند پایه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت که شنودهای ماهواره ای مراکز جاسوسی این کشور اخیرا به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد رژیم اسد برای نگه داشتن مقادیری از سلاح های شیمیایی خود تلاش می کند.

این مقام مسئول آمریکایی گفت: " نشانه هایی از تلاش سوریه برای نگهداری برخی از زرادخانه های شیمیایی خود وجود دارد".

برخی گزارش های اطلاعاتی مراکز جاسوسی ایالات متحده و کشورهای غربی اخیرا نشان می دهد که رژیم اسد قصد ندارد همه زرادخانه سلاحهای شیمیایی خود را تحویل دهد.

این منابع می گویند سازمان های جاسوسی غرب گزارش ها اطلاعاتی خود را از طریق تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای و شنود تماس های تلفنی مقامات بلند پایه نظامی ارتش سوریه بدست می آورند.

بر اساس جدول زمانبندی سازمان خلع سلاح شیمیایی که مقر آن در شهر لاهه است، و بدنبال قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که ماه گذشته صادر شد، بازرسان می بایست از تمام سایتهای شیمیایی سوریه بازدید کرده و تجهییزات تولید اسلحه شیمیایی را نابود کنند.

این قطعنامه با توافق آمریکا و روسیه برای آن صادر شد تا از بمباران این کشور در پی بکار گیری از سلاح شیمیایی در اطراف دمشق در ماه اکتبر، جلوگیری بعمل آید. غرب رژیم بشار اسد را متهم به استفاده از سلاحهای شیمیایی در درگیریهای سوریه می کند.

گزارش فعالیت اولین ماه بازرسان، که کار خود را در ابتدای ماه اکتبر در سوریه آغاز کردند، توسط بان کی مون رئیس سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارسال شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید