امیدواری جان کری به کاهش تنشها ضمن "دو قوم مغرور" نامیدن فلسطینیها و اسرائیلیها

اختصاص 75 میلیون دلار اعتبار به دولت خودگردان فلسطین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کری روز چهارشنبه 6 نوامبر گفت که به برطرف شدن تنشها و مشکلات بین "دو قوم مغرور" خوش بین است.

او از ملاقاتهای جداگانه خود با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در قدس و محمود عباس، رئیس دولت فلسطین در بیت لحم ابراز خرسندی کرد.

کری گفت: "در هر مذاکره ای افت و خیز وجود دارد. اما ما مصمم هستیم تا صلح پایدار را در این منطقه برقرار کنیم."

اما تنشها میان دو طرف بالاست و یک مقام فلسطینی گفت که مذاکرات محرمانه روز سه شنبه بخاطر شهرکسازی اسرائیل بی نتیجه به پایان رسید.

کری گفت که با وجود مشکلات به تلاشها ادامه خواهد داد و امیدوار است که مشکلات رفع شود.

او گفت: "ما به مذاکرات خصوصی، محرمانه و آرام ادامه خواهیم داد. ما شش ماه را با این کار وقت گذاشته ایم، و من مطمئن هستم که میتوانیم پیشرفت کنیم."

کری در بیت لحم اعلام کرد که 75 میلیون دلار دیگر برای توسعه اشتغال فلسطینیان و کمک به بهبود راهها، مدارس و دیگر زیرساختها اختصاص یافته است. مقامات آمریکائی میگویند که این کمک با هدف پیشبرد حمایت عمومی فلسطینیان از روند صلح در نظر گرفته شده است.

کری گفت: "فلسطینیان معتقدند که شهرکسازیها غیرقانونی هستند، و ایالات متحده آمریکا بر این باور است که این شهرکسازیهای غیر مشروعند و به روند صلح کمک نمیکنند. به باور ما هر چه این ساخت و سازها کمتر و محدودتر باشد بهتر است."

فلسطینیان خواستار تشکیل یک دولت مستقل در کرانه غربی، اورشلیم و باریکه غزه هستند که دولت اسرائیل طی جنگ 1967 آنها را تصرف کرد. اما نتانیاهو با عقب نشینی به مرزهای قبل از سال 1967 مخالف است و آن مرزها را غیرقابل دفاع میداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید