روسیه: ایران باید در گفتگوهای صلح سوریه حضور داشته باشد

شروع مذاکره برای تعیین تاریخ برگزاری کنفرانس ژنو2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه روز سه شنبه تاکید کرد که ایران باید به کنفرانس صلح سوریه دعوت شود. این کنفرانس قرار است اواخر ماه جاری در ژنو برگزار گردد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: "تمام کشورهایی که بر اوضاع تاثیر گذارند باید به کنفرانس دعوت شوند."

"این شامل همسایگان سوریه، تمام کشورهای حاشیه خلیج، و البته، نه فقط کشورهای عربی بلکه ایران، و اعضای دائمی شورای امنیت، و کشورهای دیگر همچون ترکیه میشود."

احمد جبرا، رهبر مخالفان سوری، پیشتر حضور شورشیان سوری در کنفرانس ژنو2 را درصورت حضور ایران در این کنفرانس رد کرده بود. مسکو و واشنگتن مشترکا در ماه مه پیشنهاد داده بودند تا از ایران خواسته شود در این کنفرانس شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایران رابطه نزدیکی با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دارد، و گفته میشود تجهییزات نظامی در اختیار حزب الله لبنان قرار میدهد و این شبه نظامیان در کنار ارتش بشار اسد با مخالفان سوری میجنگند.

این در حالی است که در روزها اخیر بعضی از مقامات ایران از حضور نظامیان این کشور در جنگ داخلی سوریه سخن گفته اند.

لاوروف تاکید کرد که ایران و سایر قدرتهای منطقه ای فقط در مرحله "مقدماتی" مذاکرات شرکت خواهند کرد.

لاوروف گفت: "توافق نهائی توسط جناحهای سوری بدست خواهد آمد."

همزمان با بیان این نظرات، روز سه شنبه نمایندگان روسیه و آمریکا در ژنو برای مذاکره با اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب آماده میشوند.

گفتگوی روز سه شنبه برای تعیین تاریخ دقیق کنفرانس ژنو2 انجام میشود. این در حالی است که اختلافات گسترده ای بر سر آنکه کدام کشورها باید در این کنفرانس شرکت کند وجود دارد، و اختلاف در میان مخالفان سوری هم رو به افزایش گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید