انتقال تجهیزات نظامی ایران به سوریه زیر نظر یک وزیر عراقی

هادی العامری وزیر حمل و نقل عراق نقش محوری را ایفا می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دستگاههای امنیتی آمریکا می گویند انتقال تجهیزات نظامی ایران به رژیم سوریه با ایجاد یک پل هوایی میان این دو کشور صورت می گیرد .
آنها می گویند عملیات انتقال اسلحه زیر نظر هادی العامری وزیر حمل و نقل عراق انجام می شود.

به گزارش العربیه مقامات امنیتی آمریکا مسئله انتقال سلاح های ایرانی به رژیم اسد را که با حمایت مقامات عراقی صورت می گیرد ، با نوری المالکی نخست وزیر عراق در جریان سفر وی به واشنگتن ، در میان گذاشته اند .

بر اساس این گزارش هادی العامری وزیر حمل و نقل رابط اصلی عبور سلاح از ایران به سوریه است.

از آغاز بحران در سوریه ، ایران به روند انتقال اسلحه و مهمات از طریق حریم هوایی عراق به رژیم اسد ادامه داده است تا به هر قیمتی شده ، منافع خود را در سوریه حفط کند.

هادی العامری به عنوان وزیر حمل و نقل عراق ، نقش محوری در فراهم کردن راه هوایی برای شرکت های هواپیمایی ایران جهت انتقال سلاح از طریق حریم هوایی عراق ایفا کرده است.

دولت نوری المالکی برای سرپوش گذاشتن از این عملیات ، هواپیماهای ایرانی را که حامل اسلحه نیستند را مجبور به فرود و بازرسی می کنند اما از هواپیماهای حامل تجهیزات نظامی به سوریه چشم پوشی می کنند . تا به این شکل دولت مالکی مدعی شود که هواپیماهای ایرانی تنها کمک های انسان دوستانه حمل می کند.

گفته می شود که روابط دوستانه العامری و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در این انتقال موثر بوده است. وزیر حمل و نقل عراق یکی از دوستان سردار سلیمانی به شمار می آید.

این در حالی است که المالکی پیش از این بارها اعلام کرده بود که عراق اجازه عبور سلاح از حریم هوایی این کشور به سوریه را نخواهد داد.

العامری علاوه بر وزیر بودن در کابینه المالکی ، فرمانده "سپاه بدر" نیز به شمار می آید . این نیروی نظامی در دهه هشتاد قرن گدشته در ایران تاسیس شد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید