کری: آمریکا به کمک های همه جانبه خود به مصر ادامه خواهد داد

در کنفرانس مشترک با نبیل فهمی همتای مصری خود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه 3-11-2013 در کنفرانسی مشترک با نبيل فهمی همتای مصری خود گفت:" ایالات متحده آمریکا در همه زمینه ها بویژه در مبارزه با تروریسم به کمک های خود به مصر ادامه خواهد داد".

وی افزود: "مصر یک همپیمان استراتژیک برای آمریکا در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است و ما نسبت به حمایت از این کشور پایبند هستیم".
کری گفت: "به تعویق انداختن کمک های نظامی به مصر به مفهوم مجازات این کشور نیست بلکه آمریکا می خواهد کمک هایش تنها در زمینه نظامی محدود نباشد".

وزیر خارجه آمریکا با محکوم کردن تروریسم که کلیساهای مصر را هدف حملات خود قرار داده، گفت:" ما با هر نوع اقدامی که خشونت را تشویق کند مخالفیم".

در همین حال نبیل فهمی وزیر خارجه مصر، با تاکید بر اینکه ملت مصر برای رسیدن به نظامی دمکراتیک و جامعه ای مدنی تلاش می کند، گفت: "ما ایالات متحده آمریکا را کشوری دوست و همپیمان خود می دانیم".

سفر کری در شرایطی صورت می گیرد که روابط کشورهای عربی بویژه سعودی، با آمریکا به دلیل تغییر استراتژی های جدید این کشور در سوریه، مصر و ایران، تیره شده است.

این اولین سفر یک مقام بلند پایه آمریکایی به مصر پس از برکناری محمد مرسی است.

روابط ایالات متحده آمریکا با مصر پس از برکناری محمد مرسی در پی تظاهرات ملیونی و مداخله ارتش این کشور تا حدودی رو به تیرگی گذاشت. واشنگتن از اقدام ارتش در برکناری مرسی انتقاد کرد و کمکهای مالی را تا برقراری دمکراسی در این کشور به حالت تعلیق درآورد.

قرار است کری پس از قاهره از کشورهای سعودی، فلسطین و اردن، امارات متحده عربی، الجزایر، مراکش نیز دیدن کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است با توجه به افزایش تنش میان آمریکا و بسیاری از متحدانش، سفر کری با دشوارهایی همراه خواهد بود.

دومین توقف کری در این سفر در ریاض، پایتخت پادشاهی سعودی، خواهد بود. مقامات سعودی از سیاست دولت آمریکا نسبت به سوریه ناراضی هستند. سعودی ها از این که اوباما تهدید خود برای مجازات اسد با حملات هوایی و به دلیل کاربرد تسلیحات شیمیایی را عملی نکرد، ناراحت هستند.

کری همچنین برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه با مقامات اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی به گفت و گو خواهد نشست.

بدون شک کری در اورشلیم با مقامات اسرائیل در باره موضوع مذاکرات اتمی کشورش با ایران در ژنو هم بحث خواهد کرد. اسرائیل بارها اعلام کرده که ایران مجهز به تسلیحات اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می بیند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل آشکارا از نزدیک شدن دولت اوباما به رئیس جمهوری جدید ایران انتقاد کرده و روحانی را گرگی در پوست میش توصیف میکند.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیداری با مقامات فلسطینی در شهر بیت اللحم در کرانه غربی، به امان پایتخت اردن خواهد رفت تا با مقامات این کشور درباره روند صلح و اوضاع سوریه بحث کند. کری در برنامه سفر خود از امارات متحده عربی نیز دیدن خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size