احتمال به تعویق افتادن مجدد ژنو 2 بدلیل اختلاف میان آمریکا و روسیه

اختلاف بر چگونگی حضور مخالفان اسد در کنفرانس بالا گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع غربی وعربی روز پنجشنبه 31-10-2013 از بالا گرفتن اختلاف بین روسیه و آمریکا، و احتمال عدم برگزاری کنفرانس ژنو 2 که قرار است در ماه آینده میلادی بین قدرت‌های بین‌المللی به هدف یافتن راه حلی برای سوریه برگزار شود، خبر دادند.

به گفته این منابع عدم اتخاذ موضعی واضح از سوی ائتلاف مخالفان سوریه، گروه اصلی مخالفان اسد در خصوص ژنو 2 که هدف آن پیدا کردن راه حلی سیاسی برای پایان جنگ داخلی سوریه است، می تواند بر احتمال تاخیر کنفرانس ژنو 2 تاثیرگذار باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علت این موضوع بروز اختلافات میان واشنگتن و مسکو بر سر چگونگی حضور نمایندگان مخالفان در این مذاکرات است.

بر اساس این گزارش یکی از مقامات مسئول برگزاری این مذاکرات گفته است، در نشست آتی آمریکا و روسیه که هفته آینده برگزار می‌شود موضوع کمی شفاف‌ تر خواهد شد اما همه نشان‌ها دال بر این است که تاریخ در نظر گرفته شده برای برگزاری ژنو 2 که قرار است در تاریخ 23 نوامبربرگزار شود، به سختی قابل دسترسی خواهد بود.

قرار است سه‌شنبه هفته آینده مقام‌های روسیه، ‌آمریکا و سازمان ملل در ژنو دیدار کنند. این دیدار برای فراهم کردن مقدمات برگزاری ژنو 2 است.

به گفته مقامات یکی از اختلافات اصلی، نقشی است که ائتلاف مخالفان سوری باید در این مذاکرات ایفا کند.

این اختلاف پس از نشست چند روز پیش لندن که در آن کشورهای غربی و کشورهای عربی و دوستان سوریه حضور داشتند، بارزتر شد.

در نشست دوستان سوریه، در لندن حاضران تاکید کردند که مذاکرات ژنو باید میان یک هیات واحد از سوی حکومت سوریه و یک هیات از جانب مخالفان سوری که در آن ائتلاف مخالفان سوریه نقش اصلی را داشته باشد، انجام شود اما در عین حال مخالفان سوری بر کنارگیری اسد از قدرت و عدم دادن هرگونه نقشی برای او در آینده سوریه اصرار ورزیدند .

این در حالی است که روسیه این ائتلاف را تنها یک بخش از مخالفان سوریه می‌داند و تاکید کرده که باید هیاتی از جانب تمامی مخالفان سوریه از جمله مخالفان داخلی در مذاکرات ژنو 2 شرکت کنند.

در پایان نشست لندن همچنین تاکید شد که کنفرانس ژنو 2 باید به ایجاد دولت انتقالی در سوریه بینجامد که در آن بشار اسد و نزدیکانش نقشی ایفا نکنند. روس‌ها از این تصمیم بسیار خشمگین هستند.
ائتلاف سوریه روز گذشته در بیانیه با انتقاد شدید از روسیه اعلام کرد که مسکو تلاش می کند که مخالفان را پیش از برگزاری ژنو 2 متلاشی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید