تجهیزات تولید سلاحهای شیمیایی سوریه نابود شد

به گفته سازمان منع سلاحهای شیمیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان بین المللی نظارت بر سلاحهای شیمیایی، یک روز قبل از موعد تعیین شده، اعلام کرد تمام تجهیزات سوریه برای تولید سلاحهای شیمیایی از بین رفته است.

یک مقام این سازمان، که نخواست هویتش آشکار شود، روز پنجشنبه 31/10/2013 به خبرگزاری فرانسه گفت: "سوریه تجهییزات تولید و مونتاژ سلاحهای شیمیائی خود را منهدم کرده است."

بر اساس جدول زمانبندی این سازمان که مقر آن در شهر لاهه است، و بدنبال قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که ماه گذشته صادر شد، بازرسان تا روز جمعه اول ماه نوامبر میبایست از تمام سایتهای شیمیایی سوریه بازدید کرده و تجهییزات تولید و پرکردن را نابود میساختند.

این قطعنامه با توافق آمریکا و روسیه برای آن صادر شد تا از بمباران این کشور در پی بکار گیری از سلاح شیمیایی در اطراف دمشق در ماه اکتبر، جلوگیری بعمل آید. غرب رژیم بشار اسد را متهم به استفاده از سلاحهای شیمیایی در درگیریهای سوریه میکند.

گزارش فعالیت اولین ماه بازرسان، که کار خود را در اول ماه اکتبر در سوریه آغاز کردند، توسط بان کی مون رئیس سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارسال شده است.

هیات امنای سازمان منع سلاحهای شیمیائی در تاریخ 15 نوامبر، و بر اساس اعلامیه سوریه در مورد "پایان نابودی" زرادخانه شیمیایی این کشور، تصمیم گیری خواهد کرد.

سوریه در اعلامیه خود فعالیتها و تاسیسات سلاحهای شیمیائی اش را ذکر کرده، و به انجام تعهدات خود به عنوان یک عضو پیمان نامه سلاحهای شیمیایی تاکید نموده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید