گفت و گوی تلفنی اوباما و نتانیاهو در باره ایران

عصر روز دوشنبه صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به دنبال هشدار روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مبنی بر اینکه ایران قادر است ظرف چند هفته به اورانیوم با غلظت بالا برای تولید بمب دست یابد، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا عصر روز دوشنبه با تلفنی گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید در بیانیه کوتاهی، دو رهبر درباره مسائل هسته ای ایران، صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها و دیگر موضوعات کلیدی خاورمیانه گفت و گو کردند.

نتانیاهو روز یکشنبه هشدار داده بود که ایران با توجه به تکنولوژی پیشرفته ای که در اختیار دارد، می تواند ظرف چند هفته اورانیوم با غلظت پایین را به اورانیوم با غلظت % 90 تبدیل کند که برای تولید بمب اتمی کاربرد دارد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل از گفت و گوی های صورت گرفته در کابینه اسرائیل نقل قول کرده که در آن مطرح شده است: "مهمترین موضوع پیشرفت های تکنیکی و فنی ایران است که این کشور را قادر می سازد اورانیوم با غلظت %3.5 را در ظرف چند هفته به اورانیوم با غلظت %90 تبدیل کند که برای تولید بمب اتمی بکار می رود".

نتانیاهو بارها خواستار فشار بیشتر بر ایران شده تا این کشور از برنامه هسته ایش دست بکشد. وی به کارآیی تعامل دیپلماتیک با ایران و آنچه که او " لبخند جذاب روحانی " می نامد تردید دارد.

اسرائیل چهار شرط برای کاهش تحریم ها علیه ایران گذاشته است": توقف تمام غنی سازی اورانیوم در ایران، خروج همه اورانیوم غنی شده از خاک ایران، بستن سایت زیر زمینی فوردو در نزدیکی قم و توقف ساخت راکتور پلوتونیوم در اراک".

دولت اوباما می گوید صداقت گفتار ایران برای ورود جدی به مذاکرات هسته ای با غرب باید پیش از هر تصمیم دیگری مورد آزمایش قرار بگیرد.

عصر روز دوشنبه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد دیپلماسی بهترین راه برای پیش روی در راستای حل این معضل است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری که در انجمن خلع سلاح سخنرانی می کرد گفت:" ایالات متحده فرصت یافته تا صداقت و اراده اعلام شده از سوی ایران را به محک بگذارد و ببیند آیا برنامه هسته ای ایران واقعا صلح آمیز است؟ و آیا ایران حاضر است این ادعای خود را به جامعه جهانی ثابت کند؟".

وی افزود:" آمریکا از مسئولیت های بین المللی خود شانه خالی نخواهد کرد".

کری در پاسخ به درخواست های مکرر اسرائیل مبنی بر فشار بیشتر بر ایران، گفت پیشنهادهایی به ما شده که همه چیز در این باره درست جریان ندارد، اما ما معتقدیم به دیپلماسی باید فرصت داد.

وی تاکید کرد: "ما تسلیم تاکتیک های ترس و فشار برای تغییر مسیر نمی شویم."

غرب به شدت نسبت به برنامه هسته ای ایران مشکوک است و مدعی است که تهران یک برنامه پنهان نظامی را دنبال می کند، اتهامی که ایران همواره آنرا رد کرده است.

مذاکره کنندگان ایرانی دیروز و امروز در وین با کارشناسان سازمان ملل به مذاکره نشستند تا اساس مذاکرات اصلی بین ایران و قدرت های غربی را که قرار است روزهای 7-8 نوامبر در ژنو برگزار شود، تعیین کنند.

دور اول مذاکرات بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 در روزهای 16و15 اکتبر در ژنو برگزار شد که ایران یک بسته پیشنهادی 6 ماده ای ارائه داد. جزییات این بسته به درخواست ایران سری نگه داشته شده است. مذاکرات این دوره، توقف شش ماهه دیپلماسی را که بین طرفین بوجود آمده بود پایان داد. شش ماه پیش ایران توقف غنی سازی اورانیوم را رد کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید