برکناری معاون نخست وزیر سوریه پس از دیدار با مقام ها آمریکایی

تلویزیون دولتی سوریه در خبری فوری اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قدری جمیل معاون نخست وزیر سوریه به خاطر آن چه عمل نکردن به وظایف خود و اقدام های بدون هماهنگی با دولت در خارج از سوریه خوانده شد، از سمت خود برکنار شد.

برکناری جمیل پس از دیدار با مسئولان آمریکایی در سوئیس صورت گرفته است. او جزو آن گروهی است که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه آن را ''اپوزیسیون ملی گرا'' می نامد.

مقام های سوری به احزاب سیاسی که خود را رقیب بشار اسد می دانند اما به مخالفان حکومت در دو سال نیم گذشته نپیوسته اند ''اپوزیسیون ملی'' می گویند.

تلویزیون دولتی سوریه در خبری فوری اعلام کرد: ''برکناری جمیل به دلیل غیبتش از محل کار خود بدون اجازه قبلی و پی گیری نکردن وظایفش که به عنوان معاون اقتصادی به او واگذار شده آن هم در شرایطی که کشور در آن قرار دارد صورت گرفته است. او علاوه بر این خارج از وطن دست به فعالیت هایی بدون همانگی با دولت زده و از چارچوب حکومتی و ساختار کلی کشور خارج شده است.

مسئولانی از آمریکا و خاورمیانه به خبرگزاری ''رویترز'' گفته اند که جمیل روز شنبه در ژنو با رابرت فورد سفیر سابق آمریکا در سوریه، دیدار و گفت و گو کرد. دو طرف درباره کنفرانس بین المللی صلح سوریه موسوم به کنفرانس ژنو-۲ گفت و گو کرده اند.

یک مسئول از خاورمیانه در این باره گفته است: ''فورد پس از دیدار با مسئولان روس در مسکو با جمیل دیدار کرد. این دیدار طولانی بود و جمیل پیشنهادهایی در باره کنفرانس ژنو۲ ارائه داد که از نظر فورد، قابل اجرا نیستند. جمیل همچنین دست به تلاشی بی فایده زد تا از حمایت طرف آمریکایی به منظور پیوستنش به صف اپوزیسیون در مذاکرات ژنو برخوردار شود.''

آمریکا و روسیه بر سر برگزاری کنفرانس بین المللی صلح سوریه به توافق رسیده اند. برگزاری این کنفرانس مورد حمایت قدرت های غربی و عربی قرار گرفته است. اما به دلیل ابهام در حضور دولت و مخالفان سوری در این کنفرانس، زمان آن هنوز مشخص نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید