مخالفان سوری: ایران در سوریه نقش میانجی ندارد بلکه جزئی از مشکل است

در واکنش به پیشنهاد اخضر ابراهیمی برای حضور ایران در ژنو2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اظهارات اخضر ابراهیمی مبنی بر ضرورت حضور و مشارکت ایران در نشست ژنو 2، لوی صافی، سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوری، گفت:" ایران در سوریه نقش میانجی را بازی نمی کند، بلکه با حمایت از اسد خود به بخشی از مشکل در سوریه تبدیل شده است. به همین دلیل بعید می دانم که ائتلاف ملی سوری ها با حضور ایران در مذاکرات ژنو 2 موافقت کنند".

سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوری افزود:" ائتلاف ملی پیشتر اعلام کرد که برای شرکت در کنفرانس ژنو 2 پیش شرطهایی به نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه ارائه داده است. با این حال متاسفانه اخضر ابراهیمی برای چندمین بار به حضور ایران در کنفرانس ژنو اصرار می ورزد.

سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوری اظهار داشت : " ائتلاف برای تضمین موفقیت ژنو 2 چندین سناریوی قابل اجرا را به ابراهیمی ارائه داده است، اما به دلیل اینکه ابراهیمی هنوز نتوانسته هیچ تضمینی ازسوی اسد برای موفقیت کنفرانس بگیرد، پاسخی در باره دیدگاههای خود نسبت به پیشنهادهای ائتلاف نداده است".

اخضر ابراهیمی روز گذشته در تهران گفت دعوت ایران به مشارکت در کنفرانس ژنو 2 ضروری و طبیعی است.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه که به تهران سفر کرده است در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: "در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان ملل با دبیرکل برای شتاب بخشیدن برای ژنو 2 توافق کردند".

وی افزود: " آنها از من خواستند برای گوش دادن به نظرات کشورهای منطقه و صحبت کردن با آنها چند سفر به منطقه داشته باشم".

اخضر ابراهیمی تصریح کرد: "دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل اتحادیه عرب و بنده معتقدیم شرکت ایران در اجلاس ژنو 2 طبیعی و ضروری است و ما معتقدیم که این دعوت به عمل بیاید".

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه تصریح کرد: "هنوز دعوتنامه ای برای هیچ یک از شرکت‌کنندگان اجلاس ژنو 2 فرستاده نشده و به همین دلیل برای ایران نیز فرستاده نشده است. ما و دبیرکل سازمان ملل می خواهیم که ایران در این اجلاس شرکت کند".

ازسوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در مورد احتمال دعوت ایران برای اجلاس ژنو 2 گفت:" اگر ایران برای اجلاس ژنو 2 دعوت شد، با عزم راه حل سیاسی و از طریق گفتگو در این اجلاس شرکت می کند".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید