کمپین نادیده گرفتن منع رانندگی زنان در پادشاهی سعودی

مقامات سعودی در مورد رانندگی زنان هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی سعودی روز پنجشنبه به فعالانی که قصد دارند در روزهای آخر هفته کمپین نادیده گرفتن منع رانندگی زنان را اجرا کنند اخطار کرد که با آنان برخورد خواهد شد.

ژنرال منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور پادشاهی سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت: "همه میدانند که رانندگی زنان در پادشاهی سعودی ممنوع است و قانون با متخلفان و تظاهرکنندگان برخورد خواهد کرد."

فعالان سعودی در سایتهای اجتماعی از زنان خواسته اند در این کمپین شرکت کنند و روز شنبه پشت فرمان ماشینها بنشینند.

پادشاهی سعودی تنها کشور در جهان است که زنان در آن اجازه رانندگی ندارند.

روز چهارشنبه وزارت کشور سعودی در بیانیه ای اعلام کرد که با هرگونه اقدام برای "برهم زدن نظم عمومی" از طریق تجمع و راه پیمایی در "قالب روز موسوم به رانندگی زنان" مقابله خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: "قوانین پادشاهی سعودی هر گونه برهم زدن نظم عمومی و اقدام به شورش را، که در خدمت مهاجمان و فرصت طلبان باشد، ممنوع کرده است."

ترکی تاکید کرد "هرگونه تجمع در پادشاهی سعودی ممنوع است".

زنانی که در گذشته این قانون را نقض کرده اند از سوی مقامات بازخواست شده و مورد اعتراض دیگران قرار گرفته اند.

در سال 2011، فعال اجتماعی منال الشریف، که یکی از برگزار کنندگان کمپین روز شنبه است، بعد از آنکه ویدئوی رانندگی خود را در اینترنت گذاشت دستگیر شد و 9 روز به زندان افتاد.

در همان سال پلیس سعودی تعدادی از زنان را که قانون منع رانندگی را نقض کرده بودند دستگیر کرد و از آنها تعهد گرفت دیگر رانندگی نکنند.

فعالان بارها تاکید کرده اند که در طول این کمپین هیچگونه تظاهراتی برگزار نخواهد شد.

شریف، که در دبی مستقر است، در باره اعتراض آخر هفته به خبرگزاری فرانسه گفت: "روز 26 اکتبر روزی است که زنان سعودی خواهند گفت خواست آنها برای رانندگی جدی است و این موضوع باید حل شود."

او گفت که زنان بسیاری به این فراخوان پاسخ داده اند و از دو هفته پیش شروع به پست کردن ویدئوهایی کرده اند که آنها را در حال رانندگی نشان میدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید