بشار اسد: هیچ چیزی نمی تواند مانع کاندیداتوری من شود

ابراز تردید در موفقیت مذاکرات صلح ژنو2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهور سوریه در باره برگزاری کنفرانس یک روزه صلح این کشور در ژنو ضمن تردید در موفقیت آن گفت:" در حال حاضر عواملی که بتوانند این کنفرانس را موفقیت آمیز کنند، وجود ندارند".


وی که روز دوشنبه 21-10-2013 یا تلویزیون لبنانی المیادین گفتگو می کرد گفت:" گروه‌های مخالف که به کنفرانس صلح دعوت شده‌اند، بیش از آنکه نماینده مردم سوریه باشند، نماینده قدرت‌های خارجی هستند."

کنفرانس صلحی که به "ژنو 2" مشهور است، نشستی‌ است بین‌المللی که قرار است با همکاری سازمان‌های غیر دولتی و بین‌المللی ، آمریکا و روسیه برپا شود تا برای برون ‌رفت از بحران سوریه راهی بیابد.

رئیس‌جمهوری سوریه گفت "هنوز هیچ تاریخی برای این کنفرانس تعیین نشده است".

دکترنبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب یک روز پیش از پخش این مصاحبه گفته بود این کنفرانس در روزهای 23 و 24 نوامبر برگزار خواهد شد، البته اخضر ابراهیمی، نماینده ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، همان زمان گفته بود هنوز تاریخی رسمی برای این کنفرانس مشخص نشده است.

آقای ابراهیمی روز شنبه گفته بود برای جلب حمایت دولت‌های منطقه از کنفرانس ژنو 2، به ‌زودی به قطر، ترکیه و ایران سفر خواهد کرد. بنا بر گزارش‌ها او هفته آینده نیز به سوریه می‌رود.

بشار اسد در گفتگوی خود با "المیادین" گفت:" امیدواریم این بار که آقای ابراهیمی به سوریه می‌آید، بداند چگونه باید با سوریه عمل کند و محدودیتهای خود را بشناسد". این اشاره ای به پیشنهاد ابراهیمی برای کناره گیری وی از قدرت بود که در دیدار پیشین عنوان شده بود.

برخی از مخالفان نیز مانند بشار اسد در مورد موفقیت کنفرانس صلح ابراز تردید کرده‌اند. هر چند دولت سوریه پیشتر اعلام کرده بود در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

اسد مخالفان خود را نمایندگان کشورهای خارجی می‌ داند، مخالفان نیز خواهان کناره‌ گیری او از قدرت هستند تا پس از آن بتوان به بحران خاتمه داد.

رئیس‌جمهوری سوریه در این گفتگو اعلام کرد:" اینکه او در انتخابات سال 2014 میلادی این کشور شرکت خواهد کرد "بستگی به خودش و مردم" دارد. هر چند تاکید کرد "مانعی برای شرکت در این انتخابات" نمی‌بینم.

جان کری که با وزیرخارجه روسیه برای برگزاری کنفرانس ژنو2 به توافق رسید، احتمالا پیامی را توسط اخضر ابراهیمی برای اسد میفرستد. وی در این پیام دوباره از اسد خواهد خواست که از قدرت کناره گیری کرده و راه را برای یک دولت انتقالی هموار سازد.

به‌ نظر می ‌رسد خواست آمریکا در دیدار هفته آینده آقای ابراهیمی و اسد بار دیگر مطرح شود و از این روست که رئیس‌ جمهوری سوریه گفته است این نماینده ملل متحد " پیش از آنکه از او بخواهد از قدرت کناره گیری کند، باید دوبار بیاندیشد".

از زمان دیدار قبلی ابراهیمی و اسد جنگ ادامه داشته و طی ماه های گذشته کاربرد سلاح های شیمیایی ابعاد تازه ای به بحران این کشور داده است.

بیش از 100 هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند و سازمان ملل پیش بینی کرده با روندی که این درگیری به پیش می رود سال آینده 8 میلیون سوری بیخانمان شده و یک سوم جمعیت کشور محتاج کمک های غذایی بین المللی خواهند بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید