انتقال هزاران قبضه اسلحه سنگین به صحرای سینا در زمان مرسی

سرقت این اسلحه ها از ارتش سابق لیبی توسط تروریستهای اسلامی صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقادیر زیادی سلاح سبک و سنگین پس از پیروزی انقلاب 25 ژانویه مصر و بخصوص در دوران حکومت محمد مرسی، بصورت قاچاق و توسط تروریست های اسلامگرا از لیبی وارد صحرای سینا در مصر شد. حکومت مرسی با این اسلامگرایان با مدارا رفتار میکرد.

به گزارش روزنامه "وورلد تریبون" و به نقل از وزارت اطلاعات ارتش آمریکا، این اسلحه ها شامل موشک آرپی جی7 ، مسلسل گرینادوف، خمپاره انداز، موشک ضد تانک، پدافند ضدهوایی، انواع تفنگ و نارنجک است.

در گزارش این روزنامه آمده مقدار زیادی از این اسلحه ها و تجهیزات نظامی از پایگاه های ارتش سابق لیبی به سرقت رفته و به دست اخوان المسلمین و شبه نظامیان القاعده افتاد است.

روزنامه "الشرق الاوسط" روز 10 اکتبر گزارش داد که نیروهای امنیتی به کمک ارتش مصر در یک عملیات مشترک در صحرای سینا ظرف یک روز توانستند مقادیری اسلحه از جمله پدافند ضد هوایی، موشک "RPG" 7 ، 11، موشک ضد تانک، موشک گراد 29، مقادیری نارنجک دستی، 636 فشنگ آتش زا، 11 مین ضدتانک و نفربر، شماری کمربند مجهز به مواد منفجره برای عملیات انتحاری، داستگاههای جهت یاب و دستگاههای الکترونیکی برای منفجر کردن اهداف از راه دور را کشف کنند.

ارتش مصر در روز 17 اکتبر نیز 5 موشک گراد، 15 موشک آر پی جی 7، و مقادیری خمپاره و مواد منفجره را در روستاهای "الظهیر" و "الزراعیه" در جنوب شهر شیخ زوید کشف کرد. از زمان سرنگونی مرسی تاکنون ارتش مصر توانسته بیش از 300 نفر از افراد تروریست، که در زمان مرسی با اطمینان خاطر درصحرای سینا فعالیت می کردند را دستگیر و شبکه های تروریستی آنها را متلاشی کند.

در همین حال وبسایت "رای مصر" در 13 سپتامبر در گزارشی به نقل از منابع امنیتی گزارش داد ارتش مصر توانسته سه دستگاه "موتور پرواز" را در یکی از انبارهای اسلحه گروههای تروریستی کشف کند. این موتورپروازها دارای یک صندلی و موتور کوچکی هستند و می توانند به مدت 45 دقیقه و در سطح 150 متری در فضا پرواز کنند. این موتور پروازها ساخت آمریکا هستند. از این دستگاه برای شناسایی در شب استفاده میشود، وبه همین دلیل به آنها " خفاش های پرنده" هم میگویند.

محمد عبدالمنعم کارشناس نظامی مصر در مصاحبه با تلویزیون العربیه در این باره می گوید:" اسلحه سنگین مانند توپخانه، پدافند هوایی، کامیون های نفربر و انواع سلاح ارتش لیبی پس از سرنگونی قذافی به صورت غیر قانونی و قاچاق توسط تروریست ها وارد صحرای سینا شد. در نتیجه اسلحه هایی که این تروریستها اکنون در اختیار دارند، در حد اسلحه های یک ارتش است. ارتش لیبی در زمان قذافی یکی از اولین ارتش هایی بود که سلاح های پیشرفته روسی در اختیار داشت.

این کارشناس گفت:" بیش از یک میلیون قطعه سلاح وارد مصر شده و حداقل 4 سال زمان میبرد تا ارتش و نیروهای مسلح مصر بتوانند تمام منطقه صحرای سینا و دیگر مناطق این کشور را از اسلحه غیر قانونی پاکسازی کنند".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید