دولت های عربی از سعودی خواستند عضویت در شورای امنیت را بپذیرد

واکنش کشورهای غربی و روسیه درباره تصمیم ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای سفیران کشورهای عربی در نیویورک طرحی را به اتحادیه عرب ارایه خواهند کرد که در آن به ریاض پیشنهاد می شود با توجه به شرایطی که روند گفت و گو های صلح خاور میانه و کل منطقه در آن بسر می برد، در تصمیم قبلی خود مبنی بر عدم پذیرش عضویت موقت در شورای امنیت ، تجدید نظر کند.

به گزارش العربیه مهلت اعتراض به این پیشنهاد تا ساعت 1 بعد از ظهر امروز به وقت محلی نیویورک، خواهد بود و در صورتی که هیچ یک از کشورهای عربی به آن اعتراض نداشته باشد، به عنوان مصوبه اتحادیه عرب از سوی سفیران دولت های عربی حاضر در مقر سازمان ملل متحد منتشر خواهد شد.

گفتنی است که دفتر رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکنون سخنی درباره سند رسمی نپذیرفتن عضویت در شورای امنیت از سوی کشور پادشاهی سعودی منتشر نکرده است.

کشور پادشاهی سعودی تنها چند ساعت پس از انتخاب این کشور به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت، اعلام کرد، تا زمانی که اصلاحاتی بنیادین در این نهاد بین المللی ایجاد نشود، عضویت آن را نمی پذیرد.

فرانسه در واکنش به تصمیم سعودی گفته است که درباره ناتوانی شورای امنیت در حل مشکلات خارومیانه بوِیژه بحران سوریه با ریاض هم عقیده است.

این در حالی است که مسکو نسبت به تصمیم سعودی ابراز شگفتی کرده است. روسیه یکی از کشورهای عضو دائم شورای امنیت است که برای سه بار از صدور قطعنامه علیه رژیم اسد جلوگیری کرده است.

در هیمن حال ترکیه گفته است که تصمیم سعودی در نپذیرفتن عضویت در شورای امنیت از اعتبار این نهاد خواهد کاست.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز در این زمینه ابراز امیداواری کرد که همکاری سازمان ملل و کشور پادشاهی سعودی برای حل بسیاری از مشکلات از جمله مبارزه با تروریسم و منع انتشار سلاح کشتار جمعی ادامه یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید