پادشاهی سعودی در اعتراض به ضعف شورای امنیت عضویت آن را نپذیرفت

چند ساعت پس از انتخاب این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تنها چند ساعت پس از انتخاب پادشاهی سعودی به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت، این کشور اعلام کرد، تا زمانی که اصلاحاتی بنیادین در این نهاد بین المللی ایجاد نشود، عضویت آن را نمی پذیرد.

هفته گذشته نماینده سعودی در سازمان ملل در اعتراض به مواضع ضعیف سازمان ملل در قبال مسائل سوریه و فلسطین از ایراد سخنرانی در مجمع عمومی خودداری کرد.

در بیانیه امروز پادشاهی سعودی آمده است که این کشور در اعتراض به ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل متحد در برقراری صلح و امنیت جهانی و از جمله حل مسئله فلسطین، عاری سازی منطقه خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی و جلوگیری از ادامه جنگ داخلی در سوریه از پذیرش کرسی عضویت در شورای امنیت خودداری می کند.

در این بیانیه آمده است:" فرصت دادن به رژیم سوریه برای قتل عام مردم این کشور و استفاده از سلاح شیمیایی در برابر دیدگان جهانیان بدون اقرار مجازاتی علیه رژیم دمشق ، دلیل روشنی بر ناکامی شورای امنیت است ."

در بیانیه ریاض افزوده شده است :" کشور پادشاهی سعودی شاهد روش، ابزار کار و سیاست یک بام و دو هوا در شورای امنیت است که این عوامل در مجموع مانع عمل این نهاد به مسئولیت هایش جهت برقراری صلح در جهان می شود."

این در حالی است که عبدالله المعلمی نماینده دائم سعودی در سازمان ملل روز گذشته در گفت و گو با العربیه اظهار داشت که جامعه جهانی از پیوستن سعودی به شورای امنیت استقبال کرده است .

المعلمی گفته است :" قطعنامه های شورای امنیت در صورتی صادر می شود که 9 رای موافق را کسب کرده باشد و با توجه به این مسئله اهمیت نقش کشورهای غیر دائم این شورا مشخص می شود."

وی در این زمینه افزود که مواضع کشور سعودی برای اصلاح برخی موضعگیری ها واضح و روشن است" .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید