انتشار بخش هایی از بسته پیشنهادی ایران به گروه ۱+۵ توسط سایت ''المانیتور''

المانیتور این اطلاعات را ازمنابع ایرانی به دست آورده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه اطلاع رسانی ''المانیتور'' مدعی شده است که بخشی از بسته پیشنهادی ایران در مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ را به دست آورده است.

پیش از این، نشریه اسرائیلی ''دبکا'' در گزارشی نوشته بود که بسته پیشنهادی ایران را به دست آورده و اقدام به انتشار آن کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران در مذکرات اتمی خود با گروه ۱+۵، بسته ای پیشنهادی ارائه داد که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آن را ''بسیار مفید'' توصیف کرد. البته این بسته پیشنهادی محرمانه است.

''المانیتور'' در گزارش خود نوشته است که پیشنهاد ایران مواردی از جمله تعلیق غنی سازی ٢٠ درصدی، وعده تبدیل ذخایر ٢٠ درصدی به میله‌های سوخت و دست کشیدن از اورانیوم مصرف شده در راکتور آب سنگین اراک را دربر می گیرد.

بنا بر این گزارش این اطلاعات را از منابع ایرانی به دست آمده است که در گذشته نیز اصالت خود را ثابت کرده است.

در مورد راکتور آب سنگین اراک، "ال‌مانیتور" به نقل از منبع ایرانی خود نوشته است: ''در این مورد گفته شده که سوخت مصرف شده در این راکتور حاوی پلوتونیوم خواهد بود که می توان با آن بمب هسته‌ای ساخت؛ این توافق شبیه به توافقی خواهد بود که اکنون ایران با روسیه دارد و سوخت مصرف شده در نیروگاه بوشهر را به این کشور باز می گرداند.''

در گزارش "المانیتور" آمده است کهرتأسیسات غنی سازی در "فردو"، به یک مرکز تحقیقاتی تبدیل خواهد شد و مذاکرات بر سر محدود کردن میزان تولید، در تأسیسات هسته‌ای نطنز صورت خواهد گرفت.

به گزارش "المانیتور"، طرف های مذاکره کننده در گروه ۱+۵ درمورد جزئیات ادعایی در مورد بسته پیشنهادی ایران پاسخی نداده اند و قول خود در مورد محرمانه نگاه داشتن مذاکرات در این مرحله حساس را یادآور شده اند.

مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر جاری برگزار شد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

این مذاکرات برای بررسی برنامه اتمی ایران و راستی آزمایی تهران برگزار می شود. غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند. تهران اما بر صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی خود تاکید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید