اسرائیل سازش جامعه بین الملل با ایران را به معاهده مونیخ با هیتلر تشبیه کرد

در واکنش به فضای جدید مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یووال اشتاینتز وزیر امور استرانژیک اسرائیل سازش جامعه بین الملل با ایران را به ''معاهده مونیح'' با هیتلر رهبر آلمان نازی تشبیه کرد.

به گزارش رادیو سراسری اسرائیل، یووال اشتاینتز که در جلسه پارلمان اسرائیل سخن می گفت، گرایش جدید جامعه بین المللی برای تعامل با ایران را نگران کننده توصیف کرد و هشدار داد که مبادا چنین سازشی با "معاهده مونیخ"با هیتلر مشابهت پیدا کند.

در سال ۱۹۳۸ میلادی دو کشور انگلستان و فرانسه به قصد اجتناب از جنگ به خواسته های آلمان نازی تسلیم شدند. این توافق البته یک سال بیشتر طول نکشید و با آغاز جنگ جهانی دوم به شکست انجامید.

وزیر امور استراتژیک اسرائیل گفت: ''ما با امید و نگرانی مباحثات اتمی در ژنو را دنبال می کنیم . اسرائیل در این وقایع علائم نگران کننده ای می بیند . ما نمی خواهیم که مذاکرات ژنو۲۰۱۳ ه معاهده مونیخ در۱۹۸۳تبدیل شود.''

پیش از این بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنانی در پارلمان ، از حمله احتمالی پیشگیری کننده علیه مراکز هسته ای ایران سخن گفت.

این دور از مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ جدی تر از گذشته است و غرب پیشنهادهای ایران برای حل و فصل بحران اتمی خود را ''جدی'' و ''مفید'' توصیف می کند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید