ترکیه جاسوسان اسرائیل در ایران را لو داد

به گزارش یک روزنامه آمریکائی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش روز پنجشنبه 17/10/2013 روزنامه آمریکائی واشنگتن پست، ترکیه تعمدا یک گروه از جاسوسان اسرائیل که در داخل ایران فعال بودند را در ابتدای سال 2012 میلادی لو داد، و ضربه سنگینی به عملیات تجسسی اسرائیل وارد کرد.

مقامات اسرائیلی و ترک هیچ واکنشی به این گزارش نشان نداده اند، اما وزیران اسرائیلی، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را متهم میکنند که در سالهای اخیر برای بالا بردن وجه خود در جهان اسلام دست به موضع گیریهای ضد اسرائیلی زده است.

روابط بسیار نزدیک ترکیه و اسرائیل در سال 2010 میلادی و پس از آنکه کماندوهای اسرائیلی 9 فعال ترک را که قصد شکستن محاصره دریائی نوار غزه را داشتند، به قتل رساندند به شدت تیره شد.

مقاله نویس روزنامه واشنگتن پست، دیوید ایگناتیوس گفت، ظاهرا اسرائیل عادت داشت که تماس با شبکه جاسوسان خود در ایران را در خاک ترکیه برقرار کند و همین امر به ماموران مخفی ترکیه این امکان را داد تا حرکات آنها را تحت نظر بگیرد. بر اساس این گزارش و به نقل از منابع آمریکائی آمده است که اسرائیل هرگز تصور نمیکرد که بعد از سالها همکاری با سازمان امنیت ترکیه، این کشور بر ضد اسرائیل دست به اقدام بزند.

با این وجود، در ابتدای سال میلادی 2012 اردوغان تصمیم گرفت هویت 10 ایرانی، که برای تماس با جاسوسان اسرائیلی به ترکیه سفر کرده بودند، را در اختیار دولت ایران بگذارد.

در ماه آوریل 2012 ایران اعلام کرد یک شبکه 15 نفره از جاسوسان اسرائیل در ایران را کشف و دستگیر کرده است. معلوم نیست این رویداد در ارتباط با لو رفتن 10 ایرانی از سوی ترکیه بوده باشد.

ایران مدتهاست که ادعا میکند اسرائیل در این کشور جاسوسانی دارد و تعدادی از دانشمندان اتمی این کشور را به قتل رسانده است- که آخرین آنها در ماه ژانویه 2012 بود. اسرائیل و غرب ایران را متهم میکنند که در صدد ساخت سلاح اتمی است، ادعائی که ایران همواره
آنرا رد میکند.

زیو الکین، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل حاضر نشد تا در باره گزارش واشنگتن پست اظهار نظر کند، اما گفت که رابطه اسرائیل با ترکیه "بسیار پیچیده" است.

الکین به رادیو اسرائیل گفت: "ترکها یک تصمیم استراتژیک گرفته اند...تا رهبری منطقه را بدست بگیرند، و آنها برای این کار راه آسان دشمنی با اسرائیل را برگزیده اند."

وزیر نیرو اسرائیل سیلوان شالوم هم از اظهار نظر خودداری کرد، اما به رادیو اسرائیل گفت که بعد از آغاز بهار عربی در سال 2011 اردوغان سعی کرده تا "مشروعیت رهبری بلامنازع این انقلاب جدید" را بدست آورد.

ایالات متحده آمریکا سعی کرد تا دو متحد خود، ترکیه و اسرائیل را آشتی دهد و به همین دلیل در ماه مارس از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خواست تا بخاطر کشته شدگان سال 2010 از ترکیه عذرخواهی کند.

اما تلاشهای مقامات اسرائیلی برای جبران گذشته و پیشنهاد پرداختن غرامت به خانواده کشته شدگان حادثه دریایی به نتیجه ای نرسید.

یک دیپلمات که نخواست نامش فاش شود گفت: "تنها چیزی که ما توانستیم از ماه مارس به این سو بدست آوریم متوجه کردن آمریکائی ها به این امر بود که اردوغان اصلا علاقه ای به آشتی ندارد".

کمی بعد از حادثه 2010، وزیر دفاع وقت اسرائیل اهود باراک ابراز نگرانی کرده بود که ترکیه ممکن است اطلاعات امنیتی اسرائیل را در اختیار ایرانی ها بگذارد.

رادیو اسرائیل به نقل از باراک گفت: "آنها (ترکها) چندین مورد از اطلاعات محرمانه ما را میدانستند، اما فکر اینکه در ظرف چند ماه این اطلاعات را به ایرانی ها بدهند بسیار ناراحت کننده بود."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید