آغاز بازجویی مرسی در دادگاه به اتهام خبر رسانی و تماس با نهادهای بیگانه

وزارت کشور مصر عدم حضور مرسی به دلایل امنیتی را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه امنیت ملی مصر روز پنجشنبه 17-10-2013 اعلام کرد اولین جلسه بازجویی محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر به اتهام جاسوسی و تماس با نهادهای بیگانه، آغاز شده است.

اتهام تماس با بیگانه یا جاسوسی در قانون قضایی مصر یکی از خطرناکترین اتهام ها به شمار می رود که در صورت اثبات مجازات آن در حد حبس ابد یا اعدام است.

محمد مرسی، به تماس با ارگان های خارج از مصر و دست داشتن در طرح حمله به زندان "وادی النطرون " که در روزهای اولیه قیام مردم مصر صورت گرفت متهم است.

در هجوم به این زندان که به کشته شدن تعدادی از افراد نگهبان زندان منجر شد، شماری از زندانیان متهم به اقدامات تروریستی از زندان فرار کردند. خود محمد مرسی نیز در این زندان بود و آنروز از زندان فرار کرد.

چند روز قبل از برکناری مرسی در ماه ژوئن، دادگاه تجدیدنظر "اسماعیلیه" پرونده حمله به زندان "وادی النطرون " را به دادستان عمومی مصر ارسال کرد تا در آن پرونده اتهام محمد مرسی و بیش از 30 تن از اعضای اخوان المسلمین که به جاسوسی وهمکاری با نهادهای خارجی، از جمله حماس متهم شده بودند، بررسی وتحقیق شود.

درحالی که تحقیقات دادگاه در باره پرونده حمله به زندان "وادی النطرون " هنوز ادامه دارد، رسانه های گروهی و انظار عمومی مصر خود را برای چهارم ماه نوامبر، که اولین جلسه محاکمه رسمی مرسی به اتهام حوادث کاخ ریاست جمهوری " الاتحادیه" و کشتار جمعی از تظاهرکنندگان مخالف مرسی در زمان زمامداری وی است، لحظه شماری می کنند.

محمد مرسی، عصام العریان، محمد البلتاجی و شمار دیگری از اخوان المسلمین به تحریک هواداران اخوان به قتل تظاهر کنندگان متهمند.

در همین حال وزارت کشور مصر، با صدور اطلاعیه ای شایعات مربوط به مسئله عدم حضور مرسی در اولین جلسه بازجویی به دلیل شرایط امنیتی را به شدت رد کرد و حضور مرسی و دیگر متهمان را امری ضروری و غیر قابل برگشت دانست. اما وزارت کشور مکان بازجویی آنها را مشخص نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید