وزیر خارجه مصر: تیرگی روابط مصر وآمریکا بر خاورمیانه تاثیر منفی می گذارد

با تاکید بر نقش کلیدی مصر در دنیای عرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نبیل فهمی، وزیر امور خارجه مصر، روز چهارشنبه 16-10-2013 با اشاره به مسئله روابط آمریکا و مصر، گفت:" هرگونه خلل یا آشفتگی در روابط قاهره با واشینگتن، همه خاورمیانه را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد".

به گزارش العربیه فهمی در اولین مصاحبه با روزنامه مصری الاهرام، پس از تصدی پست وزارت خارجه، با اشاره به نقش کلیدی مصر در دنیای عرب، گفت :" ادامه مرحله بی ثباتی در مصر همه منطقه را تحت الشعاع تاثیرات منفی خود قرار خواهد داد، و از جمله بر منافع آمریکا در خاورمیانه".

وزیر خارجه مصر افزود: "روابط ما با آمریکا در حال حاضر به مرحله حساسی رسیده است که این مرحله منعکس کننده نوعی آشفتگی در روابط میان دو کشور است و اگر کسی غیر از این واقعیت را بگوید صادقانه سخن نگفته است".

فهمی با اشاره به آشفتگی روابط دو کشور گفت:" البته این تیرگی روابط بین دو کشور باعث می شود که دو طرف در محاسبات و درک روابط خود در آینده بهتر عمل کنند."

فهمی در رابطه با مسئله سوریه گفت:" دولت مصر از انقلاب مردم سوریه حمایت می کند".

هفته گذشته جن‌ ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد تا زمانی که صداقت دولت موقت مصر در گذار به دموکراسی و تشکیل یک دولت مدنی برای ما محرز نشود، بخشی از کمک‌های نظامی و غیرنظامی آمریکا به مصر متوقف می‌شود.

بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن تحویل تجهیزات سنگین نظامی و نیز بخشی از کمک‌های مالی به دولت مصر را به حالت تعلیق درآورده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: روابطمان را با دولت مصر ادامه می‌دهیم، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب و نیز تامین منافع خود، بخشی از کمک‌ها را به حالت تعلیق در میاوریم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید