بشار اسد: من مستحق جایزه صلح نوبل بودم

شوخی رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با یک روزنامه لبنانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در گفت و گویی با روزنامه لبنانی ''الاخبار'' در واکنش به اعطای جایزه نوبل امسال به سازمان بین المللی منع اسلحه شیمیایی به شوخی گفت: ''من مستحق جایزه صلح نوبل بودم.''

سازمان بین المللی منع اسلحه شیمیایی هم اکنون برای از میان بردن اسلحه شیمیایی سوریه فعالیت می کند.

روزنامه ''الاخبار'' در شماره روز دوشنبه ۱۵-۱۰-۲۰۱۳ نوشته است که اسد به شوخی گفته است: ''این جایزه باید برای من می بود.''

سازمان منع اسلحه شیمیایی برپایه قطعنامه ای که ماه گذشته در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید، مامور از بین بردن اسلحه شیمیایی سوریه شد.

بسیاری از فعالان سوری از دادن جایزه صلح نوبل به این سازمان، ابراز ناخورسندی کرده و در شبکه های اجتماعی، این اقدام را نوعی پیروزی برای سیاست های بشار اسد دانستند.

این فعالان می گویند که بحران سوریه که در دو سال و نیم پیش بیش از ۱۰۰هزار کشته برجای گذاشته، به بحران شیمیایی خلاصه شده است.

حدود دو ماه پیش یک حمله شیمیایی به حومه دمشق، بیش از ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت. غرب که نظام بشار اسد را به انجام این حمله متهم می کند، در پی اقدام نظامی علیه سوریه بود. اما توافق روسیه و آمریکا بر سر قرار دادن اسلحه شیمیایی سوریه در اختیار جامعه بین الملل و موافقت دولت سوریه با این توافق، سایه مداخله خارجی را از سوریه دور کرد.

پس از آن قطعنامه ای درباره توافق روسیه و آمریکا در شورای امنیت تصویب و عملیات نابودی اسلحه شیمیایی سوریه آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید