نخستین رئیس جمهور دولت سکولار ترکیه مناسک حج را به جا می آورد

با حضور رؤسای جمهوری سودان ، پاکستان و موریتانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مراسم حج امسال با حضور شماری از رهبران کشورهای اسلامی از جمله "ممنون حسن" رئیس جمهوری پاکستان، "محمد ولد عبدالعزیز" رئیس جمهوری موریتانی، "عمر البشیر" رئیس جمهوری سودان و نیز "عبدالله گل" رئیس جمهوری ترکیه همراه بود.

به گزارش العربیه، سفر عبدالله گل با توجه به اینکه وی نخستین رئیس جمهوری ترکیه پس از سکولار شدن این کشور در سال 1923 صورت می گیرد ، از توجه خاصی برخودار شده است.

بر اساس این گزارش ، به دنبال دعوت ملک عبدالله بن عبدالعزیز، یازدهمین رییس جمهوری تركیه، روز گذشته برای انجام مناسک حج امسال وارد مدینه منوره شد. این در حالی است که کشورش برای انجام جشن نودمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه توسط کمال آتاتورک خود را آماده می سازد.

عبدالله گل نخستین رئیس جمهور ترکیه خواهد بود که در هنگام تصدی این مقام مناسک حج را به جا می آورد. وی قرار است تا 18 ماه اکتبر جاری در کشور پادشاهی سعودی باقی بماند.

رئیس جمهور ترکیه وابسته به حزب اسلامگرای "عدالت و توسعه" با شکستن رسمی که نود ساله در ترکیه بر اساس ارزشهای دولت سکولار به آن عمل می شود، نشان داد که وی و همفکرانش در حزب حاکم گرایش جدیدی را در ترکیه آغاز کرده اند.

این در حالی است که "فکرت اوزر" سرکنسول ترکیه در جده در گفت و گو با روزنامه الحیات اظهار داشت که بر خلاف موضع مخالفان رئیس جمهور ترکیه، حضور عبدالله گل در مراسم حج امسال هیچ تاثیری بر سکولار بودن دولت کشور نخواهد داشت.

وی افزود:" در میان کشورهای جهان، دولت های سکولاری مانند شوروی سابق علیه دین جنگیده اند، در حالیکه سکولار بودن دولت در ترکیه ، به فرد اجازه می دهد تا به معتقدات دینی خود عمل نموده با آنها زندگی کند، اما دین از قوانین حاکم در کشور جدا است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید