رهبر کردهای عراق برای حمله به تندروها در سوریه و عراق اعلام آمادگی کرد

در واکنش به حمله انتحاری ماه گذشته به شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، گفت که این اقلیم حاضر است در هرکجا و از جمله در کشور همسایه سوریه، تندروها را مورد حمله قرار دهد ولی باید از کشیده شدن به جنگ داخلی این کشور پرهیز نماید.

بارزانی این سخنان را در واکنش به حمله ماه گذشته تندروها به فرماندهی نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در پایتخت این اقلیم در شهر اربیل به زبان آورد. در این حمله هفت نفر کشته شدند. در سالهای اخیر اقلیم کردستان عراق در مقایسه با باقی نواحی عراق با خشونت کمتر روبرو بوده است.

بارزانی در یک گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری فرانسه گفت: "ما در حمله مستقیم به جنایتکاران تروریست در هر کجا درنگ نخواهیم کرد." او این سخن را در پاسخ به این پرسش خبرگزاری فرانسه بیان کرد که آیا کردها بر علیه تندروها در عراق و سوریه اقدام خواهند کرد؟

او گفت: "وظیفه ما حفاظت از کردها در حد امکان است."

اما این رهبر کرد بین این اقدام و کشیده شدن به جنگ خونین داخلی سوریه تمایز قائل شد و گفت کردها باید از این امر پرهیز کنند.

بارزانی گفت: "به عقیده ما کردها باید فاصله خود را" با تمامی طرفهای درگیر در مناقشه سوریه حفظ کنند، تا به این ترتیب " به جنگی کشیده نشوند" که حاصلی برای آنها ندارد.

اما نیروهای کرد سوری در حال حاضر در جنگ با گروههای جهادی هستند که بر علیه نیروهای بشار اسد میجنگند و سعی میکنند از باریکه ای حراست کنند که آنها را به عراق وصل میکند.

خشونتهای اخیر ده ها هزار کرد سوری را مجبور به عبور از مرز و پناه بردن به کردستان عراق کرده است.

بارزانی قبلا هم تهدید کرده بود که در مناقشه سوریه مداخله خواهد کرد تا از غیرنظامیان کرد حفاظت کند، اگرچه مقامات کرد بعدا سعی کردند این سخنان را تعدیل کنند.

بارزانی همچنین گفت که کردستان عراق به کردهای سوریه آموزشهای نظامی میدهد تا آنها بتوانند از جوامع خود دفاع کنند. او گفت "تعدادی از افراد جوان آموزش دیده اند، ولی این به معنی ورود به جنگ نیست."

گروه دولت اسلامی عراق و شام وابسته به القاعده مسئولیت حمله به شهر اربیل در 29 سپتامبر را برعهده گرفت که در آن هفت نفر از ماموران امنیتی کشته و بیش از 60 نفر زخمی شدند.

این گروه گفت که این حمله به مقر نیروهای امنیتی آسایش توسط بمبگذاران انتحاری و خودرو بمبگذاری شده در واکنش به تمایل بارزانی برای حمایت از دولت عراق و نیروهای کردی بوده که با جهادی ها در سوریه میجنگند.

این حمله از سال 2007 میلادی در اربیل سابقه نداشته، و در آن زمان هم یک کامیون بمبگذاری شده در مقابل همین مقر امنیتی منفجر شد و به مرگ 14 نفر و زخمی شدن 80 نفر انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید