بهار عربی برای جهان عرب 800 میلیارد دلار هزینه داشته است

گزارش بانک بین المللی اچ اس بی سی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناآرامیهای موسوم به "بهار عربی" باعث افت تولید در کشورهای عرب خاورمیانه شده و با وجود تمام تلاش این کشورها برای برقراری ثبات اقتصادی، هزینه این ناآرامیها تا سال آینده میلادی 800 میلیارد دلار خواهد بود.

در گزارشی که بانک بین المللی اچ اس بی سی روز چهارشنبه 9/10/2013 منتشر کرد پیش بینی شده تا پایان سال 2014 میلادی تولید ناخالص ملی هفت کشور ناآرام منطقه- مصر، تونس، لیبی، سوریه، اردن، لبنان و بحرین- 35 درصد کمتر از آن چیزی خواهد بود اگر دو سال پیش بهار عربی اتفاق نمی افتاد.

در این گزارش آمده: "آشفتگی شدید مالی، همراه با افت کارآئی دولتی و امنیت اجتماعی، فشار سنگینی را بر سیاستمداران این کشورها برای بالا بردن نرخ اشتغال و رساندن آن به سطح قبل از بحران وارد میکند."

به پیش بینی اچ اس بی سی، نرخ رشد تولید ناخالص ملی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در سال جاری میلادی به 4 درصد میرسد و سال آینده با کمی افزایش 4.2 درصد خواهد بود. در حالیکه این نرخ سال گذشته 4.5 و دو سال پیش 4.9 درصد بود.

در این گزارش تفاوت زیادی بین کشورهای نفتخیز خلیج و دیگر کشورهای عرب دیده میشود.

برای مثال رشد مصر برای سال جاری فقط 2.2 درصد پیش بینی میشود که در سال آینده به 3 درصد میرسد. این نرخ رشد کمتر از آن است که بتواند به بالا بردن اشتغال در این کشور کمک کند.

اما کشورهای نفتخیز عرب به خاطر افزایش قیمت نفت و بالا بردن بودجه های دولتی در زمینه رفاه اجتماعی شاهد رونق اقتصادی در دو سال گذشته بودند. پیش بینی میشود که پادشاهی سعودی رشد 4.3 درصدی در سال جاری و 4.0 درصدی در سال 2014 داشته باشد.

اما بهار عربی به اقتصاد این کشورها هم آسیب زده است، زیرا آنها مجبور شده اند بیش از پیش به بودجه های نفتی اتکا کنند، و انجام اصلاحات حساس اقتصادی را به تعویق بیاندازند.

به گزارش بانک اچ اس بی سی، فقط کشورهای ثروتمند خلیج- قطر، امارات و کویت میتوانند این سیاست را ادامه دهند و تداوم این روند برای دیگر کشورها که نسبت جمعیت آنها به درآمدشان بالاست چندان مقدور بنظر نمیرسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید