تهران شرط های آمریکا را برای مشارکت ایران در کنفرانس بین المللی صلح سوریه نپذیرفت

از زبان سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری اسلامی ایران با پیش شرط های آمریکا برای مشارکت تهران در کنفرانس بین المللی صلح سوریه موسوم به ''ژنو۲'' اعلام مخالفت کرد.

برگزاری کنفرانس بین المللی صلح سوریه قرار است بنا بر توافق میان آمریکا و روسیه برگزار شود. بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی و شماری از کشورهای عربی و خلیجی، از برگزاری این کنفرانس استقبال کردند.

با این حال هنوز سرنوشت مشارکت دولت و اپوزیسیون سوریه در این کنفرانس مشخص نیست. دو طرف بحران سوریه گاه از مشارکت خود سخن می گویند و گاه پیش شرط هایی برای حضور در کنفرانس مطرح می کنند.

مری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که در صورت اعلام پذیرش نتایج کنفرانس ژنو۱ از سوی ایران، واشینگتن به مشارکت تهران در کنفرانس ژنو۲ خوشبین خواهد بود.

اما شبکه خبری انگلیسی زبان ''پرس تی وی'' وابسته به جمهوری اسلامی ایران، شامگاه سه شنبه ۸-۱۰-۲۰۱۳ از مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور نقل کرد که گفته است: ''اگر مشارکت اما به سود یافتن راه حل باشد، وضع پیش شرط هایی برای دعوت از جمهوری اسلامی ایران پذیرفتنی نیست و ما پیش شرط ها را نمی پذیریم.''

خانم افخم تاکید کرده است که مشارکت ندادن ایران در کنفرانس بین المللی صلح سوریه، جامعه جهانی را از ''نقش سازنده تهران'' برای حل وفصل بحران سوریه، محروم خواهد کرد.

کنفرانس بین المللی ژنو۱ ژوئن سال ۲۰۱۲ برگزار شد و در آن کشورهای غربی و عربی بر ضرورت تشکیل دولت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل، به توافق رسیدند.

جمهوری اسلامی ایران حامی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مقابل مخالفانش به شمار می آید. با وجود این که ایران این حمایت را تنها سیاسی می داند، اما کشورهای غربی و همچنین مخالفان اسد، جمهوری اسلامی ایران را به ارسال نیرو و اسلحه برای کمک به نظام سوریه متهم می کنند.

اخیرا نیز فیلم هایی از حضور نیروهای سپاه پاسداران ایران در سوریه توسط یک شبکه هلندی منتشر شده است.

روسیه که متحد بین المللی نظام سوریه است و تا کنون به همراه چین، سه بار قطعنامه های شورای امنیت برای افزایش فشار بر نظام اسد را وتو کرده، خواستار حضور ایران در کنفرانس ژنو۲ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید