مقامات حج سعودی: 10 کاروان جعلی حج را متوقف کردیم

در پی محدود شدن شمار حجاج در مراسم حج امسال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات پادشاهی سعودی روز یکشنبه 6-10-2013اعلام کردند 10 کاروان بدون مجوز حج را شناسایی و متوقف کردند.

لازم به یادآوری است که سفر حج امسال به دلیل تعمیرات در اماکن مقدس از سوی مقامات سعودی تنظیم و محدود شده و حجاج موظف به اخذ مجوزهای لازم برای ورود به این اماکن هستند.

عبدالعزیز الخودیری معاون رئیس دفتر استاندار مکه به شبکه ''العربیه'' گفته است:" اسامی این کاروان های بدون مجوز به زودی به اطلاع عموم رسیده و طبق دستور پادشاه مسئولان آن ها به شدت مجازات خواهند شد.''

وی تاکید کرد این کاروان های جعلی در محدوده پادشاهی سعودی شناسایی شده اند.

به گفته مقام های سعودی، وجود این نوع کاروان های جعلی یکی از معضلاتی است که ارائه خدمات درست و صحیح به حجاج را مشکل می سازد.

الخودیری تاکید کرده است، حجاجی که از خارج سعودی می آیند، بسیار سازمان یافته هستند و در میان آنها تا کنون کاروان بدون مجوز دیده نشده است.

وی شلوغی و عدم وجود وسایل حمل و نقل برای حجاجی که بدون مجوز وارد مناطق حج می شوند را از جمله مشکلاتی عنوان کرد که در موسم حج وجود دارد.

به گفته او این نوع حجاج به علت اینکه در لیست هیچ کاروانی که بتواند برای آنها طبق برنامه خدمات حمل و نقل ارائه دهد، نیستند ، برای دیگران و کل مناسک حج، مشکل ساز می شوند.

ماه گذشته پلیس جده 3 کاروان جعلی را کشف کرد که توسط 5 مرد عرب و آسیایی راه اندازی شده بود. پیش از آن نیز چند شهروند سعودی در همین رابطه دستگیر شده بودند.

در همین حال مقامات دفاع غیر نظامی پادشاهی سعودی به گردانندگان کاروان های حج هشدار دادند اگر به امور ایمنی حجاج توجه نکنند به شدت مورد مجازات قرار خواهند گرفت.

70 تیم گشتی ماموریت یافته اند که جلوی کسانی را که بدون مجوز ، قصد ورود به مکه را دارند گرفته و آنها را دستگیر کنند.

مقامات امنیتی حج در یک کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه در "منا" اعلام کردند، کسانی که که بدون مجوز وارد مکه می شوند برای مجازات به مقامات قضایی تحویل داده خواهند شد.

پیش از این مقامات اعلام کرده بودند، کسی که بدون داشتن مجوز دستگیر شود بلافاصله از پادشاهی سعودی اخراج و به مدت 10 سال ممنوع الورود خواهد شد.

به همین ترتیب، خودروهایی هم که این حجاج بدون مجوز را به مکه منتقل می کنند، توقیف و جریمه سخت خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید