خشونت مرگبار شهرهای مصر را فرا گرفت

به دنبال بالا رفتن شمار کشته شدگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته مقامات مصری روز دوشنبه یک خودروی بمبگذاری شده در مقابل یک اداره امنیتی در شهری در جنوب شبه جزیره سینا منفجر شد، و در اثر آن دو نفر کشته و حدود 50 نفر زخمی شدند. در همین حال شمار کشته شدگان درگیریهای روز گذشته مصر هم رو به فزونی گذاشته و به 53 نفر رسیده است.

در رویدادی دیگر در شهر اسماعیلیه در شمال شرقی مصر، 5 سرباز مصری در اثر تیراندازی مردان مسلح کشته شدند. هنوز معلوم نیست که این درگیری خشونت بار در ادامه تظاهرات روز یکشنبه بوده و یا اینکه علاوه بر تلفات آن روز بوده است.

به گزارش رویترز، و به نقل از مقامات امنیتی آمده است که مردان مسلح به روی خودروی حامل سربازان در یک پست ایست امنیتی آتش گشودند. شهر اسماعیلیه در کنار کانال سوئز قرار دارد که یکی از آبراههای حیاتی جهان است.

مقامات امنیتی مصر همچنین به آژانس خبری فرانسه گفتند افراد ناشناس به دیش های مخابراتی راکت پرتاب کردند و در اثر آن یک دیش آسیب دیده است. پرتاب راکت یک سوراخ 25 سانتی در یک دیش مخابراتی ایجاد کرده که برای مکالمات بین المللی استفاده می شده است.
این سلسله حملات در پی یکی از خونبار ترین روزها مصر پس از برکناری محمد مرسی از حکومت در تیرماه گذشته روی میدهد. روز یکشنبه، که مصادف با سالروز جنگ با اسرائیل در سال 1973 بود، هواداران مرسی با نیروهای نظامی و طرفداران آن در قاهره پایتخت مصر درگیر شدند.

رادیو دولتی مصر گزارش داد که نیروهای امنیتی کنترل امور را در سراسر مصر در دست گرفته اند. در درگیریهای روز یکشنبه بیش از 271 نفر زخمی شدند. اخوان المسلمین از مصریان خواسته است تا نسبت به تصرف میدان تحریر توسط ارتش در روز جمعه دست به اعتراض بزنند.

درگیریهای اخیر مصر بدون شک تلاشهای دولت موقت برای احیای اقتصاد این کشور به ویژه در بخش گردشگری مختل میکند و آرامش را از خیابانهای قاهره که با جنایت و هرج و مرج روبروست میگیرد.

همزمان با این درگیریها هزاران نفر هم در میدان تحریر قاهره در مراسمی فستیوال گونه پرچمهای مصر و پوستر های ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش را تکان میدادند و گروه نوازندگان ارتش سرودهای نظامی مینواخت.

اتحاد ضد کودتا، متشکل از اسلامگرایان طرفدار مرسی و به رهبری اخوان المسلمین، بارها از مردم دعوت کرده تا در اعتراض به برکناری مرسی از قدرت دست به تظاهرات بزنند، اما با دستگیری بیش از 2000 نفر از اسلامگرایان و از جمله رهبران اخوان توسط نیروهای امنیتی، توان این گروه برای تشکل اعتراضات مردمی را کاهش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید