مکه مکرمه سه شنبه میزبان ''کنگره عظیم حج''

با گشودن درها برای حضور ۲۱۳ کشور آغاز می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت حج سعودی خلاصه ۳۲ مقاله علمی را که در سی و هشتمین کنگره سالانه حج شرکت خواهند کرد، دریافت کرده است. امسال این کنگره با عنوان ''فقه اولویت ها در حج'' برگزار می شود و در آن بیش از ۲۰۰ پژوهشگر و روشفکر از سراسر جهان در تهیه پژوهش ها، شرکت می کنند.

دکتر عیسی بن محمد رواس مدیر کل وزات امور عمره وزارت حج سعودی که مدیریت کنگره را بر عهده دارد، در کنفرنسی خبری که امروز در محل وزارتخانه برگزار شد گفت که دبیرخانه کنگره، درها را برای مشارکت ۲۱۳ کشور جهان در کنگره امسال باز کرد که ۶۷ کشور با مشارکت موافقت کردند.

به گفته او ۵۴ کشور به طور رسمی مشارکت خود را در بزرگترین تجمع پژوهشی جهان اعلام کرده اند که از این کشورها، ۱۶۷ پژوهشگر حضور خواهند داشت. از این میان ۳۲ نفر زن و ۱۳۵ نفر مرد هستند. هدف از برگزاری کنگره تقویت روح مشارکت میان اقشار مختلف اجتماعی، علمی، علما، روحانیون و همتایانشان با تخصص های مختلف و با هدف پشتیبانی از نظرهای شرعی است.

درباره دلیل اختیار موضوع کنگره امسال، دکتر رواس گفت، که دلیل انتخاب این موضوع آن چیزی است امت اسلامی در این عصر به آن نیاز دارد تا اعمال فریضه حج را به بهترین نحو انجام دهد ، آنگونه که خدا خواهان آن است و امنیت حجاج به همراه حفاظت از چهره دینی و متمدن دین اسلام رعایت شود.

رواس افزود که این کنگره همچنین می خواهد به فقه اولویت ها اصالت بخشیده و آن را میان مسلمانان تعمیم دهد تا فریضه حج به صورت روان، مطمئن و در امنیت کامل برگزار شد.

او افزود که کنگره می خواهد بر این مساله تاکید کند که فقه اولویت ها، بسیاری از مشکلات حج و حجاج را کاهش می دهد از جمله مشکلات مربوط به شلوغی ها؛ این فقه مفهوم اصلی تدین و عبادت را نشان می دهد و احوال حجاج را رعایت می کند؛ این فقه همچنین عظمت شریعت اسلامی و نرمش آن را نشان می دهد زیرا همانگونه که مقاصد و ارزش ها را مد نظر قرار می دهد، به شرایط و امکانات هم توجه می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید