بشار اسد: با مخالفان مسلح گفت و گو نمی کنیم

در سخنانی که امیدها برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه را کمرنگ می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گوید که با مخالفان مسلح حکومت خود، گفت و گو نخواهد کرد.

اسد که با روزنامه آلمانی ''اشپیگل'' مصاحبه کرده'' گفته است که معتقد نیست بتوان بحران سوریه را از راه مذاکره با گروه های مسلح حل و فصل کرد.

این سخنان اسد می تواند امیدها برای به نتیجه رسیدن تلاش های صورت گرفته به منظور حل و فصل سیاسی بحران سوریه، به یاس تبدیل کند.

اسد گفته است که مخالفان سیاسی نباید اسلحه حمل کنند و اگر کسی باشد که تصمیم بگیرد اسلحه خود را کنار گذاشته و به زندگی روزمره خود بازگردد، می توان در این باره گفت و گر کرد.

بحران سوریه به شکل اعتراض ها و تظاهرات مسالمت آمیز علیه خاندان اسد که ۴ دهه در این کشور حکومت کرده اند، آغاز شد. اما برخورد نظامی با اعتراض ها باعث شد که معترضان نیز مسلح شوند و اکنون بحران سوریه به شکل جنگ داخلی آمده است.

بشار اسد در بخش یگری از سخنان خود گفته است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هیچ دلیلی مبنی بر این که دولت سوریه عامل حمله شیمیایی ماه گذشته به حومه دمشق است، ندارد.

او افزوده است که اوباما تنها مشتی دروغ تحویل می دهد.

در حمله شیمیایی ماه گذشته به حومه دمشق، بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته شده اند. غرب حکومت بشار اسد را متهم به انجام این حمله می کند.

در پی این حمله پس از آن که غرب قصد مداخله نظامی در سوریه داشت، روسیه پیشنهادی برای خلع سلاح شیمیایی سوریه مطرح کرد.

این طرح را دولت سوریه بلافاصله پذیرفت که پس از آن واشینگتن و مسکو بر سر این طرح به توافق رسیدند.

هفته گذشته هم شورای امنیت امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای برای خلع سلاح شیمیایی سوریه تصویب کرد. اکنون و بر پایه این قطعنامه، کارشناسان سازمان ملل متحد برای شناسایی و نابودی اسلحه شیمیایی سوریه در این کشور حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید