توافق سری آمریکا و روسیه برای ابقای اسد به مدت 2 سال بر قدرت

به هدف نابودی سلاح شیمیایی و حذف گروههای تندرو اسلامی صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

برخی اطلاعات درز شده از داخل و خارج سوریه، حکایت از آن دارد که آمریکا و روسیه برای ابقای بشار اسد بر سر قدرت به مدت دوسال دیگر به توافق رسیده اند. البته این اطلاعات هنوز از طرف هیچ یک از طرف های این توافق تایید نشده است.

طبق قانون اساسی سوریه دوره ریاست جمهوری بشار اسد در ماه ژوئیه سال 2014 به پایان می رسد. بشار اسد گفته است چنانچه ملت سوریه از او بخواهد، خود را نامزد انتخابات خواهد کرد.

تاکید اسد نسبت به احتمال نامزد شدن وی برای انتخابات ریاست جمهوری پس از سال 2014، گمانه زنی در مورد صحت اطلاعات درز شده را بیشتر کرده است.

طبق این اطلاعات توافق روسیه – آمریکا برای ابقای اسد به دو هدف عمده صورت می گیرد. یکی برای تکمیل مرحله مربوط به نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه و نیز برای از بین بردن گروه های اسلامی مسلح وابسته به القاعده ماننده النصره و دولت اسلامی شام وعراق که اکنون در سوریه جمع شدند.

کارشناسان سیاسی می گویند به دلیل آوارگی میلیون ها سوری از خانه و کاشانه خود، تعطیلی اغلب سفارتخانه های این کشور، رو به وخامت گذاشتن اوضاع امنیتی وعدم کنترل دولت بر مناطق وسیعی ازسوریه این توافق یا امکان ادامه حکومت بشار اسد را غیر ممکن می سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید