کارشناسان سازمان ملل نابودی سلاح شیمیایی سوریه را آغاز کردند

با تهیه فهرستی از تاسیسات شیمیایی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کار‌شناسان خلع سلاح شیمیایی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 3-10-20132 ماموریت خود را در سوریه آغاز کردند.

به گزارش تلویزیون العربیه ماموران شناسایی سلاح شیمیایی که برای تفکیک و نابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی رژیم اسد وارد سوریه شده اند، با تهیه فهرستی از تاسیسات شیمیایی این کشور امروز پنجشنبه کار خود را آغاز کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته قطعنامه ای را به اتفاق اکثریت اراء اعضای خود به تصویب رساند که به موجب آن تمام تاسیسات جنگ افزارهای شیمایی سوریه باید تفکیک و نابود شوند.

همزمان با آغاز ماموریت تاریخی کارشناسان سازمان ملل متحد در سوریه این سوال مطرح می شود که ماموران سازمان ملل متحد با چه روشی می خواهند این ذخیره بزرگ مواد شیمیایی را ازبین ببرند.؟

کارشناسان نظامی می گویند راههای گوناگونی برای از بین بردن اسلحه شیمیایی وجود دارد که یکی از این راهها سوزاندن مواد شیمیایی با بیش از 1200 درجه حرارت است که در تنورهای مخصوص صورت می گیرد. ایالات متحده آمریکا و روسیه 30 سال پیش این روش را برای از بین بردن اسلحه شیمیایی خود بکار بردند. البته موفقیت این روش به نوع و مقدار مواد شیمیایی دارد.

دومین روش از بین بردن مواد شیمیایی از نوع مایع مانند گاز سمی VX از طریق مخلوط کردن این نوع مواد شیمیایی گازی با آب گرم و هیدرو اکسید سدیوم و قرار دادن آن در حفره هایی در عمق زمین است که مواد سمی آن را از بین می برد.

و راه سوم از بین بردن اسلحه ای که مخصوصا برای بمباران مواد شیمیایی ساخته شده است . این ابزار که معمولا به صورت گلوله های خمپاره یا موشک و یا بمب های انفجاری است باید ابتدا از مواد منفجره خالی شده و سپس آنها را ازبین برد. کشور ژاپن پس از جنگ جهانی دوم این روش را برای از بین بردن ذخیره های شیمیایی خود بکار برد.

کارشناسان سازمان ملل در اولین مرحله از آغاز ماموریت خود با کاروانی متشکل از 20 کامیون با تجهیزات کامل روز سه شنبه وارد سوریه شدند.

خلع سلاح شیمیایی ونابودی جنگ‌افزارهای شیمیایی رژیم اسد بر پایه توافق میان آمریکا و روسیه صورت می‌گیرد. این توافق پس تهدید آمریکا به مداخله نظامی در سوریه، به دلیل به کارگیری اسلحه شیمیایی علیه غیر نظامیان در غوطه شرقی به مرحله اجرا گذاشته شد.

در حمله شیمیایی نیروهای اسد به غوطه شرقی بیش از 1400 نفر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید