حزب جلال طالبانی بازنده اصلی انتخابات پارلمانی کردستان عراق

حزب دمکرات کردستان عراق در مقام اول و جنبش تغییر در جایگاه دوم قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی پایان چهارمین انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق، نتایج انتخابات این دوره نشان داد که حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی توانسته بیشترین شمار کرسی ها را بدست آورده، جنبش تغییر که مخالف عملکرد چند ساله دو حزب عمده کردستان است، جایگاه دوم را در پارلمان به خود اختصاص دهد .

اما آنچه از نظر تحلیل گران سیاسی کرد قابل تامل است، شکست اتحاد میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی است، بطوریکه حتی در استان سلیمانیه نیز به طرز غیرقابل باوری صحنه را به رقیب خود یعنی جنبش تغییر که از این حزب منشعب شده، واگذار کرد. جنبش تغییر توانسته بیش از 50 درصد کل آراء در استان سلیمانیه را که خواستگاه تاریخی اتحادیه میهنی بوده، بدست آورد.

حزب دمکرات کردستان به رهبری بارزانی که در صدر برندگان این انتخابات قرار دارد، 38 کرسی از مجموع 100 کرسی پارلمان کردستان عراق را از آن خود ساخت. پس از آن جنبش تغییر با به دست آوردن 24 کرسی در جایگاه دوم و حزب جلال طالبانی با کسب 18 کرسی در مقام سوم قرار گرفت.

همچنین حزب اتحاد اسلامی کردستان با 10 کرسی چهارم و حزب جماعت اسلامی با 6 کرسی در جایگاه پنجم قرار گرفتند .
شایان ذکر است که 11 کرسی برای قومیت های غیر کرد کردستان عراق مانند ترکمن ها، آشوری ها و ایزیدی ها اختصاص داده شده است.

نتایج این انتخابات نشان داد که از احزاب عمده و با نفوذ کرد حزب دمکرات کردستان عراق برنده اصلی و اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی بزرگترین شکست را در این انتخابات متحمل شده است و جای خود را به جنبش تغییر نیروی سیاسی مخالفی که چهار سال پیش از اتحادیه میهنی کردستان جدا شد، داده است.

البته بر اساس این نتایج هیچکدام از احزاب سیاسی کردستان اکثریت مطلق را به دست نیاورده اند که این خود نشانگر ویژگی مثبت این مبارزه انتخاباتی بوده، برقراری تعادل سیاسی در جامعه کرد عراق را نشان می دهد.

بدین سان حزب دمکرات کردستان نمی تواند به تنهایی حکومت کردستان را تشکیل دهد لذا ناچار است با یکی از تشکل های دیگر مانند جنبش تغییر یا اتحادیه مهینی کردستان ائتلاف کند.

گفتنی است که برخی از کردها نسبت به سلامت نتایج انتخابات کردستان عراق، با شک و تردید نگریسته، احزاب با نفوذ را به تقلب متهم می کنند، اما کمیسیون انتخابات کردستان با اعلام اینکه بسیاری از شکایت ها نادرست و غیر واقعی بوده خط بطلانی بر این شبهات کشیده، اعلام کرد، هیچ تغییری در نتایج انتخابات یا شمار کرسی های اختصاص یافته به احزاب برنده در پارلمان حاصل نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید