اخوان المسلمین از پوستر فیلم World War Z برای فراخوان تظاهرات استفاده می کند

با برداشتی اشتباه از فیلم و پوسترش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برای فراخوان تظاهرات ۶ اکتبر که گروه اخوان المسلمین در مصر در صدد برگزاری آن است، مسئولان تبلیغات این تظاهرات خود را برای ابتکاری نو برای دعوت مردم، خسته نکردند، آن ها تنها به گرته برداری از پوستر تبلیغاتی فیلم War Z World بسنده کردند؛ فیلمی که قهرمان آن برات پیت است. آن ها تنها نام فیلم را از روی پوستر برداشته و نشانه میدان رابعه عدویه را جای آن گذاشتند.

در پوستری که صفحه ''آزادی و عدالت'' بازوی سیاسی گروه اخوان المسلمین در فیس بوک منتشر کرد، به جای نام فیلم، جمله ''۶ اکتبر.. آغاز پایان'' درج شده است. به جای نام براد پیت که بالای پوستر اصلی بود هم نشانه میدان رابعه عدویه گذاشته شده و زیر آن نوشته شده است: ''صلح جویی ما از گلوله قدرتمندتر است.'' بقیه پوستر هم آن گونه که بود، رها شده است.

هواداران اخوان المسلمین تنها به گرته برداری از پوستر بسنده نکردند، بلکه کل داستان فیلم و پیام پوستر را اشتباه فهمیدند، مساله ای که باعث شد پوستر تبلیغاتی، مخالف اهدافشان به نظر برسد.

ماجرای پوستر اصلی و فیلم، بیینده را بر آن می دارد که با سربازان علیه ''زامبی ها'' ابراز همدردی کند؛ سربازانی که در پوستر تصویر آن ها بر روی تانک در حالی نشان داده می شود که سعی می کنند خود را به هواپیما برسانند. این ها سربازان سالمی هستند که برای نجات مردم از ''زامبی ها'' جان خود را فدا می کنند.

اما پوستری که هواداران مرسی به عنوان پوستر تبلیغاتی منتشر کرده اند، از دیگران می خواهد با نیروهای شر همدردی کنند. آن ها با این گمان که آن ها نیروهای خیر هستند و آغاز پایان را با نابود کردن تانک و هواپیمای وابسته به نیروهای مسلح می داند؛ چنین برداشتی بر خلاف پیام فیلم است.

پس از انتشار پوستر بر روی صفحه رسمی حزب آزادی و عدالت، سیل کامنت های انتقاد آمیز و هجو آمیز بر این صفحه سرازیر شد.

بسیاری در کامنت های خود نوشتند که گروه اخوان المسلمین می خواهد نیروهای مسلح را ویران کرده و کشور را از بین ببرد، برخی نیز نوشتند که هواداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر در کما به سر می برند و حقیقت وضعیت خود را درک نمی کنند. برخی سوگند یاد کردند که رئیس جمهوری برکنار شده به قدرت باز نخواهد گشت، آن ها تاکید کردند که همه این اعتراض ها بی ارزش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید